Ni som kan er motorsport vet att Magnus Frodig sedan snart ett år tillbaka driver det uppskattade Motocrossmuseumet i Vimmerby. Utöver motocrosscyklar finns också flera endurocyklar i den imponerande samlingen. Sedan ett par veckor finns faktiskt också speedwaystjärnan Greg Hancocks världsmästarcykel att beskåda.
- När det gäller enduro så har jag bland annat två vinnarcyklar från tidigare kåsor här i Vimmerby, Håkan Lundbergs och Calle Bjerkerts.
En stor folkfest
Frodig hoppas snart kunna ställa ännu en vinnarhoj i lokalen.
- Jag tror Calle har en bra chans. Jag hoppas få fira en seger med honom i helgen. Men visst blir det tufft med förare som "Pela" (Pierre Alexandre Renet) och Jocke Ljunggren.
För Magnus Frodig och många andra i trakten är arrangemanget av Novemberkåsan något riktigt stort.
- Jag skulle gärna se att kåsan vore som en stor folkfest för Vimmerbyborna.
Frodig satsar hårt på kåsan
Novemberkåsan är en av de mest klassiska tävlingar som finns i Sverige - alla kategorier. Sporten har ett starkt fäste i Vimmerby och många är djupt engagerade.Magnus Frodig är en av dem. Nu satsar han hårt på årets kåsa i Vimmerby. Och då inte bara i egenskap som en i serviceteamet kring hemmahoppet Calle Bjerkert.
Magnus Frodig med Calle Bjerkerts vinnarcykel från kåsan 2008.
Foto:
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!