Almtuna-fostrade Pontus Johansson funderar som bÀst över sin hockeyframtid.
â Just nu vet jag inte alls, men jag hoppas att det ska lösa sig inom kort. Snart mĂ„ste jag veta i vilken klubb jag ska spela.
Pontus Johansson Àr en laglojal spelare, nyttig och duktig bÄde defensivt och offensivt. Han kan blicka tillbaka pÄ en stark sÀsong i VH, som ju sÄnÀr hade rÀckt ÀndÄ till den allsvenska kvalserien.
Just nu befinner han sig hos förÀldrarna i Uppsala, men bor i Kiruna med sin flickvÀn. Spel i Kiruna utesluter han dock:
â Det Ă€r inte aktuellt. Min flickvĂ€n har dessutom sökt skolor pĂ„ annan ort och vi vet inte hur det blir Ă€n. Sedan har jag lĂ€genhet i UmeĂ„, men det finns ingen anledning att vara dĂ€r.
Ăr Vimmerby Hockey ett alternativ för dig?â Jag har haft en bra dialog med Morgan Persson (sportchef), men vi har samtidigt lagt det lite pĂ„ is. Jag har trivts grymt bra i Vimmerby.
Pontus Johansson sÀger att han har en del annat pÄ gÄng:
â Vi fĂ„r se vad som hĂ€nder. Jag Ă€r inte nĂ€ra med en ny klubb i dagslĂ€get, men jag vĂ€ntar pĂ„ besked. Jag kan sĂ€ga som sĂ„ att det inte blir spel i södra Sverige för mig â om det nu inte blir i Vimmerby.
Ăr Almtuna aktuellt?â Det vet jag inte. De vet inte vilken serie de ska spela i Ă€n. Det blir antingen i Allsvenskan eller division ett. Det beror tydligen pĂ„ hur det gĂ„r för Pantern. Om jag förstĂ„r det rĂ€tt sĂ„ har de till sista maj att fĂ„ fram pengarna som krĂ€vs.
Pontus Johansson stÄr bokförd för 52 poÀng i VH de tvÄ senaste sÀsongerna.