Det sÀger trÀnaren Phil Horsky inför slutspelet, som för Vimmerbys del inleds med bortamatch 30 mars. Vilken motstÄndare som vÀntar Àr Ànnu inte faststÀllt. Men klart Àr att VH tack vare att de slutar topp-fyra i Allettan kommer att fÄ vÀlja motstÄndare i Ättondelsfinalen.
Innan dess ska förstÄs Allettan avslutas. För VH innebÀr det möte mot Troja/Ljungby, grundserievinnaren.
â Det Ă€r ett bra lag som har Ă„terhĂ€mtat sig pĂ„ slutet. De har mycket att spela för och vill ta fjĂ€rdeplatsen. Troja Ă€r ett lag med mĂ„nga duktiga skridskoĂ„kare och vi fĂ„r se upp med deras förstakedja dĂ€r Ylivainio (Jesper) och Ăhman (Oscar) Ă€r vassa.
Efter den imponerande nio matcher lĂ„nga segersviten, har VH förlorat de tvĂ„ senaste kamperna. Horsky var inte nöjd med Karlskronamatchen (1â2) i söndags:
â Jag tror att luften gick ur oss litegrann efter förlusten mot Nybro. Det blev en reaktion, dĂ€r vi inte gjorde det dĂ€r lilla extra som krĂ€vs för att vinna. Det var en mindre bra insats frĂ„n vĂ„r sida. Jag kan lova att det blir nĂ„got annat mot Troja pĂ„ lördag. Det Ă€r en viktig match för oss och vi vill avsluta serien och gĂ„ in i slutspel med en bra kĂ€nsla.
Vimmerby jagar andraplatsen i serien bakom redan klara seriesegraren Nybro. Oavsett hur det gÄr mot Troja i serieepilogen kan VH och Horsky vara belÄtna med vad de presterat i Allettan.
â Jag Ă€r jĂ€ttenöjd med helheten. Kolla bara pĂ„ lag som bland andra TranĂ„s, som har det tufft i vĂ„rserien. Vi har inte haft sĂ„ stora dippar och nĂ€r vi har förlorat ett par matcher sĂ„ har vi kommit tillbaka starkt. Det sĂ€ger mycket om det hĂ€r lagets styrka och karaktĂ€r.
Har ni redan nu en plan för hur ni förbereder er för slutspelet?
â Ja, allt Ă€r planerat. Efter serieavslutningen tar vi ledigt i ett par dagar, sedan kör vi fyra pass och gĂ„r igenom grunderna. Veckan efter det gĂ„r vi in i en period dĂ€r vi Ă€r ute pĂ„ isen för att verkligen tĂ€vla, med mĂ„nga internmatcher, smĂ„lagsspel och tĂ€vlingar. Det brukar alltid vara bra fart och hög intensitet, dĂ€r killarna tĂ€vlar om varje puck och varje centimeter ute pĂ„ isen.
Hur Àr det att ha ett sÄnt lÄngt uppehÄll?
â Det Ă€r inte roligt, vi vill spela direkt. Men det Ă€r samma för alla. Vi har en bra trĂ€ningsnivĂ„ i gruppen och vĂ„r ambition Ă€r att vi ska bli Ă€nnu bĂ€ttre i slutspelet.
Följ vÄr liverapportering pÄ www.vimmerbytidning.se. Matchstart: 16:00