Hampus Eriksson har hittat ett bra samspel i formationen med George Diaco och Eddie Levin pĂ„ sistone. Mot Ăstersund fick han se bĂ„da lagkamraterna göra mĂ„l.
Och Diacos 2â1 var till vĂ€ldigt stor del Erikssons förtjĂ€nst.
â Vi kom igenom bra dĂ€r och jag sĂ„g Diaco i ögonvrĂ„n. NĂ€r jag hörde honom ropa efter pucken lade jag en backhandpassning som letade sig fram sĂ„ han kunde hitta rĂ€tt. Det var skönt.
Eriksson fick Ă€ven assist till Levins 3â1 som sĂ„g ut att kunna bli matchvinnande för VH. Men det höll inte hela vĂ€gen.
â Det Ă€r sĂ„klart trist att tappa 3â1. Det Ă€r svĂ„rt att sĂ€ga direkt efter vad vi gör för fel. Men det studsar inte med oss just nu och det Ă€r klart att alla de hĂ€r förlusterna sĂ€tter sig i huvudet.
Till rÄga pÄ allt var det Eriksson som var inblandad i Vimmerbys bÀsta lÀgen att avgöra i förlÀngningen.
â Jag hade tvĂ„ fina lĂ€gen sjĂ€lv dĂ€r. PĂ„ det första försökte jag skjuta högt. Sedan kom jag runt min back och hade en lucka att lĂ€gga in den vid den bortre stolpen, men det ville sig inte heller. Sedan spelade jag fram Elliot EkefjĂ€rd i slutsekunden, men hans skott tog mĂ„lvakten.
VH föll istÀllet efter straffar och Äkte pÄ sin tolfte förlust pÄ raken.
Hur ska ni vÀnda pÄ det hÀr?
â Det gĂ„r inte att göra annat Ă€n att ta en match i taget och inte titta tvĂ„ mĂ„nader framĂ„t. Det gĂ€ller att vinna nĂ€sta match pĂ„ onsdag. Vi ska fortsĂ€tta jobba sĂ„ och se hur lĂ„ngt det rĂ€cker.