Efter uppbrottet med VH – gör succĂ©: "Ångrar ingenting"

Tiden i Vimmerby Hockey slutade inte riktigt som han hade tĂ€nkt sig. IstĂ€llet blev det ett plötsligt uppbrott och en ny klubbadress för Eric Backman – som hittills gjort succĂ© i Nyköpings SK. "Man kanske har fĂ„tt sig ett 'wake-up call' nu", sĂ€ger han.

Eric Backman lÀmnade Vimmerby Hockey precis innan Allettan skulle starta. Nu har han hittat rÀtt i Nyköpings SK.

Eric Backman lÀmnade Vimmerby Hockey precis innan Allettan skulle starta. Nu har han hittat rÀtt i Nyköpings SK.

Foto: Södermanlands Nyheter/Arkiv/Montage

Ishockey2021-02-01 18:32

Ni minns kanske att Eric Backman vĂ€rvades in till Vimmerby Hockey inför sĂ€songen som en vass och poĂ€ngfarlig back. 27-Ă„ringen hade gjort 103 poĂ€ng pĂ„ 227 matcher i Hockeyettan och hade bland annat spelat kvalserier till Allsvenskan innan ankomsten. 

Efter grundserien kom den ganska sĂ„ ovĂ€ntade nyheten att han och VH gĂ„tt skilda vĂ€gar.  Till Sporten sa han dĂ„ att han inte fĂ„tt en rĂ€ttvis chans och att han kĂ€nde sig tvingad att lĂ€mna. 

Kort efter det presenterades han för Nyköpings SK, som hÄller till i den östra Hockeyettan. Laget lyckades inte ta sig till Allettan utan spelar nu i fortsÀttningsserien. DÀr har Backman verkligen hittat rÀtt.

– Det Ă€r kul att spela hockey och det Ă€r skönt att vara pĂ„ hemmaplan. Allt fungerar sĂ„ smidigt. Jag bor i min lĂ€genhet i SödertĂ€lje och pendlar till Nyköping, sĂ€ger han. 

Att han verkar trivas Ă€r det inget snack om. NSK ligger tvĂ„a i serien pĂ„ samma poĂ€ng som ettan Strömsbro – och Backman ligger tvĂ„a i poĂ€ngligan bland alla backar i serien. I den senaste matchen, som NSK vann med 4–1 mot Wings HC Arlanda, svarade han för tre assist. Totalt Ă€r han uppe pĂ„ sex poĂ€ng (1+5) pĂ„ lika mĂ„nga matcher. Det innebĂ€r att han redan gjort fler poĂ€ng Ă€n han gjorde pĂ„ 22 matcher i VH.

– Visst Ă€r det en nivĂ„skillnad, med tanke pĂ„ att VH nu spelar i Allettan. Men jag fĂ„r bidra med mitt spel hĂ€r och Ă€ven om det finns ett spelsystem hĂ€r i Nyköping sĂ„ Ă€r man mer fri Ă€n i Vimmerby. DĂ€r fanns det mer riktlinjer kring hur man skulle Ă„ka som back. Alla spelare Ă€r inte stöpta i samma form och ska man tĂ€nka pĂ„ det sĂ€ttet sĂ„ kan man lika gĂ€rna Ă€gna sig Ă„t bordshockey, menar Backman, som fĂ„tt en nytĂ€ndning i sitt nya lag:

– Man kanske har fĂ„tt sig ett "wake-up call" nu och man vill bevisa att Vimmerby gjorde lite fel. Det Ă€r lite som en tĂ€ndvĂ€tska för mig. 

Var Nyköping med i bilden redan nÀr du var pÄ vÀg att lÀmna Vimmerby?

– Allt gick snabbt. En av anledningarna till att blev Nyköping var för att de var snabba med att presentera ett förslag som funkade för mig. De hörde av sig sĂ„ fort de hörde att det blivit lite strul i Vimmerby. 

Ångrar du nĂ„got frĂ„n tiden i VH?

– Nej, ingenting. Jag kunde inte förutse hur det skulle sluta. Men jag har inget ont att sĂ€ga om Vimmerby Hockey.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!