BrynÀs arrangerar hyllningsmatch för Salming

"Game for Börje". Den 11 februari arrangerar BrynĂ€s – tillsammans med Börje Salmings familj – en match mellan veteranlag frĂ„n Tre Kronor och Toronto Maple Leafs för att uppmĂ€rksamma och samla in pengar till ALS-forskningen.

Börje Salming. Arkivbild.

Börje Salming. Arkivbild.

Foto: Fredric Alm/TT

Ishockey2022-11-11 17:46

"Min fru gick bort förra Äret och jag har knappt kommit igenom det och sÄ kommer det hÀr som en vÄrdslös pÄminnelse igen. Börje blir sÀmre och sÀmre för varje tillfÀlle jag trÀffar honom. NÀr vi ses kÀnns det nÀstan mer som att vi grÄter Àn kommunicerar", sÀger Stig Salming, Börjes bror, i en kommentar pÄ BrynÀs hemsida och fortsÀtter:

"Det vi vill göra Àr att för Börjes rÀkning bringa in pengar till stiftelsen. Börje vill genom det hÀr göra skillnad och hjÀlpa andra som drabbas att fÄ det bÀttre".

"En stor förebild"

BrynÀs klubbdirektör HÄkan Svedman:

"Förutom att Börje Àr en av vÀrldens bÀsta spelare genom tiderna sÄ representerar han mycket av det som vi i BrynÀs vill stÄ för. En ledare pÄ och utanför isen som alltid sÀtter laget för jaget. En stor förebild för mig personligen men ocksÄ för mÄnga andra".

BrynÀs, klubben Salming vÀrvades till 1970 innan han tog steget till NHL och Toronto 1973, meddelar att insamlingen till stiftelsen (som grundades i Börjes namn efter hans insjuknande) kommer att pÄgÄ hela sÀsongen, fram till sista mars.

I Toronto

Ishockeyikonen Börje Salming befinner sig just nu i Toronto med sin familj för att medverka i helgens Hockey Hall of Fame, dÀr ceremonier för de nyinvalda svenskarna Henrik och Daniel Sedin samt Daniel Alfredsson ska hÄllas.

Salming har ikonstatus i Toronto efter sina 16 sÀsonger i klubben och planen Àr att Àven han ska hyllas rejÀlt i helgen.

Salming kommer Àven medverka vid Tidernas hockeygala i Stockholm den 17 november.

71-Ärige Salming berÀttade i augusti i Är att han drabbats av ALS.

Fakta: ALS

Sjukdomen ALS (amyotrofisk lateral skleros) Àr ovanlig men allvarlig. Det finns inget botemedel, men mediciner som lindrar nÄgra av symtomen.

Varje Är fÄr drygt 200 personer i Sverige ALS, de flesta Àr mellan 50 och 70 Är. Det finns omkring 800 med diagnosen i Sverige idag.

ALS Àr, enligt överlÀkare Caroline Ingre som grundat ALS center för klinisk forskning pÄ Karolinska universitetssjukhuset, inte en enda sjukdom utan ska snarare ses som en samling undergrupper dÀr alla leder till samma symtombild. Sjukdomen gör att armar och ben blir allt mer förlamade, talförmÄgan pÄverkas ocksÄ likvÀl som förmÄgan att svÀlja.

Sjukdomssymtomen kan uppstÄ pÄ olika stÀllen i kroppen för att sedan sprida sig tills man Àr helt förlamad. Rent tekniskt handlar det om att nervcellerna i hjÀrnan och ryggmÀrgen bryts ned, de som reglerar de viljestyrda musklerna. PÄverkan sprider sig sedan genom nervsystemet.

Den som diagnosticeras med ALS avlider vanligtvis inom tvÄ till fyra Är efter insjuknandet, en av tio lever dock betydligt lÀngre pÄ grund av en lÄngsammare utveckling av sjukdomen.

Orsaken till ALS Àr inte helt faststÀlld, forskning tyder pÄ en kombination av arv och miljö. Var tionde som drabbas av ALS har slÀktingar som haft sjukdomen. Alla som bÀr pÄ anlag blir dock inte sjuka.

KĂ€lla: 1177.se

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!