Den 20-Ärige sprintfantomen har tidigare tagit en mÀngd medaljer i Junior-SM. En gÄng tidigare har hon fÄtt kliva upp överst pÄ prispallen. I Helsingborg var det dags igen.
â Det kĂ€nns skönt att vinna. Förra gĂ„ngen jag vann var ocksĂ„ pĂ„ 200 meter.
Ăr det distansen du satsar extra mycket pĂ„?
â NĂ€, det kan jag inte sĂ€ga. Det Ă€r nog lika mycket pĂ„ 100 meter, men jag har Ă€ndĂ„ kĂ€nt i Ă„r att det har fungerat bĂ€ttre pĂ„ 200.
Finns det nÄgon förklaring till det?
â Dels har inte mina starter pĂ„ 100 funkat sĂ„ bra, dels kĂ€nner jag mig trygg pĂ„ 200. Jag har jobbat ganska hĂ„rt pĂ„ uthĂ„lligheten i vĂ„ras, men jag kommer satsa vidare pĂ„ bĂ„da distanserna.
Finalen dÄ, pÄ 200 meter. Hur var den?
â Det stod mellan mig och Ida StaafgĂ„rd frĂ„n Malmö. De som sĂ„g loppet sa att jag kom ut bra frĂ„n kurvan och sen vann jag med nĂ„gon meter.
Segertiden blev 24.40, i mycket motvind. Som bÀst har hon sprungit pÄ 23.93. PÄ 100 blev det brons för Wilma Svensson. Tiden 11.94 var hon dÀremot inte jÀttenöjd med. Likafullt blev det medalj Àven hÀr. För nÄgra veckor sedan blev hon snuvad pÄ just det, nÀr senior-SM avgjordes. DÄ var Wilma fyra pÄ 100 meter, en ynka hundradel bakom just Ida StaafgÄrd.
TÀvlingen i JSM kan ha varit den sista för Wilma Svensson under utomhussÀsongen. Hon hoppas ÀndÄ inte det...
â Klart att det vore roligt att fĂ„ chansen i Finnkampen, men det blir en bonus i sĂ„ fall.