4â0 i baken borta mot Hovmantorp förra helgen. Och nu 1â5 hemma mot Kalmar AIK. Södra Vi IF:s tvĂ„ inledande matcher i kvalet till division 4 har slutat med tunga förluster.
â Det Ă€r inte sĂ„ mycket att sĂ€ga om, sĂ€ger SVIF-trĂ€naren Pierre Brorsson.
PÄ söndagen tog Kalmar AIK ledningen tidigt i den första halvleken pÄ Ulfveskog. Resterande delen av de första 45 minuterna var annars jÀmna spelmÀssigt, dÀr SVIF skapade ett par chanser och tvingade KAIK:s mÄlvakt Johannes Valfridsson till fina rÀddningar.
Men det skulle rinna ivĂ€g. GĂ€sterna gjorde bĂ„de 0â2 och 0â3 innan SVIF mĂ€ktade med en reducering i den andra halvleken, genom Adrian Mathiasson. Mellan 0â2 och 0â3 Ă„kte hemmalaget dessutom pĂ„ en utvisning pĂ„ mĂ„lvakten Pontus Holm, vilket öppnade för att Kalmar AIK kunde trycka in ytterligare tre mĂ„l i slutskedet av matchen.
â Luften gĂ„r ur oss lite nĂ€r de fĂ„r sitt andra mĂ„l direkt i öppningen av den andra halvleken. Vi visste att vi var tvungna att vinna för att ha en chans, men givetvis blir det svĂ„rt nĂ€r vi ocksĂ„ fĂ„r ett rött kort, sĂ€ger Pierre Brorsson.
Noterbart Ă€r att 51-Ă„rige Johan Steglander fanns med i Kalmar AIK:s lag. Han skrevs ocksĂ„ in i mĂ„lprotokollet, nĂ€r han satte 1â6-mĂ„let i slutet av matchen, vilket ocksĂ„ var matchens sista.
SVIF stĂ„r fortsatt pĂ„ noll poĂ€ng i sin kvalgrupp efter tvĂ„ spelade matcher och har hela 1â10 i mĂ„lskillnad. NĂ€sta helg spelar man den tredje och sista kvalmatchen, borta mot TorsĂ„s. Chanserna till gruppseger Ă€r borta för Södra Vi, eftersom Hovmantorp stĂ„r pĂ„ sex poĂ€ng efter tvĂ„ matcher.
â Vi fĂ„r Ă„ka ner och försöka göra det bĂ€sta av det och se till att Ă„tminstone vinna en match i kvalet, sĂ€ger trĂ€naren.