HÀrnström tillbaka med tre mÄl nÀr Kisa vann

Kisa har fĂ„tt luft under vingarna i höst. PĂ„ lördagen kom tredje segern pĂ„ fyra matcher vi 5–2 hemma mot Myresjö/Vetlanda. "Den segern satt fint", konstaterade Adam HĂ€rnström som bidrog med tre av mĂ„len för Kisa.

Adam HÀrnström stod för tre mÄl för Kisa nÀr laget tog tre viktiga poÀng hemma mot Myrsejö/Vetlanda.

Adam HÀrnström stod för tre mÄl för Kisa nÀr laget tog tre viktiga poÀng hemma mot Myrsejö/Vetlanda.

Foto: Magnus Strömsten

Fotboll2022-08-27 18:48

I förra omgÄngen fick Adam HÀrnström se sig passerad av Stephen Kikongo i den interna skytteligan. Efter tre fulltrÀffar Àr nu HÀrnström tillbaka i topp med sina totalt tolv mÄl.

– Jag Ă„kte pĂ„ en skada i en trĂ€ningsmatch och missade tvĂ„ matcher i början av höstsĂ€songen, sĂ€ger den unge Kisakillen som kan fĂ„ en viktig roll i KBK:s kamp om nytt kontrakt i höst.

Mot Myresjö/Vetlanda presenterade han sig efter en minut.

– Jag satte press pĂ„ deras mittback och han slog en för lös hemĂ„tpass sĂ„ jag kunde ta bollen och göra mĂ„l.

GĂ€sterna kvitterade sedan innan HĂ€rnström höll sig framme tvĂ„ gĂ„nger om och sĂ„g till att det stod 3–1 innan halvtid.

– Vid 2–1 fick jag en perfekt pass frĂ„n kanten av August Storm och kunde bara peta in bollen. Sedan stod jag pĂ„ rĂ€tt stĂ€lle nĂ€r vi hade ett skott i stolpen och kunde peta in returen.

I andra halvlek blev det lite spĂ€nning nĂ€r gĂ€sterna reducerade till 3–2, men minuten senare gav August Storm Kisa ledningen med 4–2. Drygt fem minuter frĂ„n slutet avgjorde Yassin Abbas med 5–2.

Segern var ett styrkebesked av Kisa som ser ut att hittat tillbaka till den fina form de visade pÄ vÄren.

– Vi gjorde det vĂ€ldigt bra med tanke pĂ„ att vi Ă€ndĂ„ saknade en hel del spelare. För min egen del Ă€r jag nöjd med första, men i andra kom jag fel pĂ„ det. Det gĂ€ller att vi fortsĂ€tter vinna framöver för det Ă€r jĂ€mnt kring strecken i bottenkampen.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
 
 
 
 
 
 
LĂ€s mer om