Det är rena rama babyboomen i Vimmerby IF. Nyligen blev Rickard Thuresson pappa för andra gången. Bara några dagar senare var det Karlo Gorancis tur.
I förra veckan kom lilla Nikola till världen. Så när VIF åkte till Norrköping och besegrade Assyriska var Karlo på BB.
– Nu är vi hemma och alla mår bra. Man känner bara en ren lycka.
Två anfallare
Till dagens viktiga hemmamatch mot Smedby är Karlo Goranci tillbaka i VIF:s startelva.
– Jag har inte tränat fullt ut den senaste tiden. Men jag
känner mig ändå i bra form. Jag är pigg och spelsugen.
Ni har skaffat er ett bra utgångsläge efter tre raka
vinster. Vad är din förklaring till lyftet?
– Det har passat oss bättre att spela med två anfallare och backa hem. När vi körde med den höga pressen blev vi ofta straffade.
Målrekord
Ofta är det just Rickard Thuresson och Karlo Goranci som har bildat ett giftigt anfallspar.
Karlo har gjort mål i fyra av de fem senaste matcherna. Sammanlagt har det blivit åtta seriemål – vilket gör att han toppar den interna skytteligan.
– Det är min bästa notering hittills i division två, så det känns bra. Jag och ”Thure” kompletterar varandra bra på topp. Ofta blir det att jag möter och han går i djupet.
Med fyra omgångar kvar har Vimmerby sju poäng ner till det negativa kvalstrecket. En seger till skulle i praktiken innebära nytt kontrakt.
Dagens motståndare Smedby är i allra högsta grad inblandat i bottenstriden. De ligger bara två poäng över strecket.
– Det är ett lag som vi ska slå. Men det kommer inte att lösa sig automatiskt. Vi måste ta jobbet, säger Karlo Goranci.
Vill ha revansch
VIF-tränaren Johan Carlsson säger så här inför dagens match:
– Jag var och kollade på Smedby i måndags kväll och har bra koll på hur de spelar. Det är ett ganska fysiskt lag som försöker hitta upp på sina anfallare snabbt.
– I våras gjorde vi en riktig svag insats mot Smedby (1-1). Det är dags att ta revansch på oss själva.
Läget i truppen?
– Väldigt bra. Alla spelare är tillgängliga. Det är ganska skönt att kunna säga det i slutet av september, säger Johan Carlsson.
Startelvan: Nic Rydholm - Oskar Eriksson, Johan Lundin, Ola Lindblom, Ted Åström Åberg - Gustavo Borges, Alexander Jonsson, Oskar Stejdahl, Jonathan Fält-Öhr - Karlo Goranci, Rickard Thuresson. På bänken finns Karl-Victor Söderqvist, Magnus Eriksson, Simon Larsson, Allan Zizinga, Jimmy Svensson, Markus Ahl och Adrian Bergström.