Storebro IF fick en flygande start i seriespelet med tre raka vinster, varav en mot lördagens motståndare Rumskulla GoIF.
Sen har laget haft en riktig jobbig period där förlusterna har radats upp.
På ett stekhet Bruksvallen fick så SIF-spelarna segerjubla igen.
– Det var länge sedan och så efterlängtat, säger Jimmi Wckström och bjuder på ett stort leende efteråt.
Trots de klara siffrorna fick Storebro slita hårt för trepoängaren - i 60 minuter.
Fram dit var matchen i princip helt jämn, både spelmässigt och chansmässigt. Rumskulla skapade flera vassa möjligheter, men lyckdes inte överlista målvakten Fredrik Kindstrand Ströberg någon gång.
Till skillnad från dem var hemmalaget betydligt mer effektivt. Som när Robin Paulsson tidigt i matchen behärskat placerade in 1–0 i friläge efter en fin passning från Viggo Linderson.
I början av den andra halvleken var Rumskulla nära att kvittera, men kort senare kom istället 2–0 när Isac Green hittade rätt efter en frispark slagen från långt håll. När sedan Linus Hemmingsson omgående gjorde 3–0 var matchen i praktiken avgjord.
– Vårt 2–0-mål var väldigt viktigt för oss. Sen tycker jag vi gör en mycket bättre insats i andra halvlekk. Vi spelar mer rejält, visar bättre inställning och löper mer, säger Wickström som kunde glädjas åt både vinst och många gjorda mål.
BETYGEN:
STOREBRO:
4 stjärnor: Viktor Ström
Kommentar: Rutinerade Viktor Ström var hur stabil som helst i höstpremiären. Han skänkte SIF ett lugn och läste spelet utmärkt.
3 stjärnor: Albin Magnusson
Kommentar: Ströms mittbackskollega tar också plats i vår stjärntrio. Vann i princip varenda duell och är med sin fysik mycket viktig för grönvitt. Var nära att bli målskytt med ett volleyskott i första halvlek.
2 stjärnor: Robin Paulsson
Kommentar: Pådrivare och dubbel målskytt. Robin Paulsson ger sitt lag energi och är en viktig lagspelare. Mot Rumskulla visade han prov på sina egenskaper som säker avslutare.
1 stjärna: Fabian Blomqvist
Kommentar: Nyblivne 20-åringen var duktig matchen igenom och gjorde en stark försvarsinsats.
RUMSKULLA:
3 stjärnor: Emil Karlsson Samuelsson
Kommentar: Har gjort comeback efter ett par års uppehåll och var mycket bra mot Storebro. Är stenhård i närkampsspelet och tar allt i huvudspelet. Visade också pondus när han drev på sitt lag.
2 stjärnor: Hernan Zerisenay Halle
Kommentar: Derbyts mest spelskicklige och tekniske spelare. Hernan imponerade stundtals med sitt lugn med bollen och sitt passningsspel.
1 stjärna: Adnan Hrnic
Kommentar: Här kan vi snacka hård och oöm forward. Adnan är inte helt fulltränad än, men visade hög kapacitet när han var på planen och skapade ett par farligheter med sin genombrottsstyrka.