PĂ„ onsdag kvĂ€ll gĂ„r HM IS in i seriespelet i division 5. DĂ„ stĂ„r IFK Ăsterbymo för motstĂ„ndet pĂ„ bortaplan. Och det Ă€r ett nĂ€stan intakt lag som trĂ€narstaben i HM IS fĂ„tt jobba vidare med.
â De yngre killarna har fĂ„tt lite mer tid pĂ„ sig nu och det finns mycket talang i laget, sĂ€ger den assisterande trĂ€naren Adam Rosenqvist, som inför den hĂ€r sĂ€songen lagt fotbollsskorna pĂ„ hyllan, precis som hans bror Martin valt att göra.
Förra sÀsongen blandade man och gav och till slut blev det en sjÀtteplats i serien. I Är Àr division 5-serien vÀldigt oviss, speciellt med tanke pÄ att den spelas som enkelserie.
â Det Ă€r svĂ„rt att prata om nĂ„gon mĂ„lsĂ€ttning men övre halvan siktar vi ju pĂ„. Vi ska vara med dĂ€r, sĂ€ger Rosenqvist.
Det finns ett par vÀldigt intressanta unga spelare i laget, bland annat mÄlvakten William Bengtsson.
â Vi fĂ„r vara vĂ€ldigt glada över att han Ă€r kvar. Han hade anbud frĂ„n andra hĂ„ll. Han kommer definitivt att bli en nyckelspelare för oss den hĂ€r sĂ€songen.
Vilka andra spelare kommer bli extra viktiga för er?
â Om man ska plocka ut nĂ„gra sĂ„ Ă€r det vĂ€l Erik Stejdahl, Emil Sjökvist och Rasmus Samuelsson.
Till onsdagkvĂ€llens match mot IFK Ăsterbymo har HM IS i stort sett alla spelare tillgĂ€ngliga.
Vad vet ni om Ăsterbymo?
â Inte sĂ„ mycket faktiskt. Men vi vill spela vĂ„rt spel och ha mycket boll. Vi försöker spela offensiv fotboll, avslutar Rosenqvist.