Glödhete skyttekungen sköt de grönvita till serieledning

Två mål på tre minuter. Det var allt som krävdes för att Storebro skulle besegra Krokstorp hemma och återta serieledningen i sexan.
– En stabil laginsats rakt igenom, sa spelande tränaren Fredrik Kindstrand Ströberg.

Storebro IF:s Linus Hemmingsson gjorde båda målen när laget besegrade Krokstorp hemma med 2-0.

Storebro IF:s Linus Hemmingsson gjorde båda målen när laget besegrade Krokstorp hemma med 2-0.

Foto: Jens Lidesjö

Fotboll2025-05-11 15:13

Linus Hemmingsson har varit glödhet i säsongsinledningen för Storebro. De två fullträffarna mot Krokstorp innebär att han svarat för sju mål totalt och således mer än hälften av lagets totalt tolva mål på tre matcher.

Mot Krokstorp gjorde han 1–0 på en säker straff i den 27:e minuten. Sedan kom 2–0 tre minuter senare där Linus nickade in bollen efter ett långt inkast.

– Linus är riktigt vass och tar tillvara på sina chanser, sa Kindstrand Ströberg som var nöjd med laginsatsen mot Krokstorp.

– Det är inget dåligt lag som vi möter så vi fick verkligen kämpa för poängen. Vi kunde ha gjort ett par mål till. Defensivt är det väldigt stabilt. Vi släpper knappast till några chanser.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!