Derbydags: Nu är Stina redo igen

Premiär i division tre. Då smäller det direkt. Västervik mot Vimmerby B. "Det ska bli jätteroligt. Vi har ett starkt lag", säger Stina Kägo Bragsjö.

Spelklar. Stina Kägo Bragsjö är redo för spel igen efter skadan. I kväll är det premiär i division tre.

Spelklar. Stina Kägo Bragsjö är redo för spel igen efter skadan. I kväll är det premiär i division tre.

Foto: Roelof Stroetinga

Fotboll2019-04-17 15:19

Ikväll är det alltså dags för derby. På Bökensveds konstgräsplan tar Västervik emot VIF B. För bara någon vecka sedan var det högst osäkert om VIF-talangen, 16-åriga Stina Kägo Bragsjö, skulle kunna spela. Hon hade svårt att gå efter storsegern mot division två-laget Rödsle, där hon för övrigt gjorde fyra mål.

Det var osäkert vad det rörde sig om för skada på ljumsken. Men nu är hon fit for fight.

– Det har blivit bättre och bättre. Sjukgymnasten jag besökte tror att det rörde sig om en inflammation eller överansträngning. Nu känns det jättebra. Det bara försvann.

Vad är din känsla inför matchen?

– Jag tror att vi kommer vinna. Vi har ett starkt lag.

Vi får se om Stina ger avtryck i matchen, då hon av säkerhetsskäl bara ska spela en halvlek på grund av den tidigare skadan.

Följ matchen via vår sajt, www.vimmerbytidning.se. Matchstart 19.00.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!