För två månader sedan var det premiär för den hemmagjorda glassen. Sedan dess har intresset ökat markant för glasskafét Magasin 5 i Vimmerby.
– Man var ju väldigt nervös inför öppningen, men det har gått över förväntan. Det märks att folk pratar om oss och att de uppskattar att vi gör vår egen glass och kan berätta om innehållet, säger Estelle Kvistborg.
I den mån som det går försöker de köpa in lokala produkter till glassen och gör samarbeten med lokala företag. Bäst har det gått för kladdkakeglassen, men även klassiska smaker som vanilj och pistage. Men att göra allt själv kräver också mer tid.
– Innan var det ju bara att byta ut glassen när den var slut och beställa hem mer. Nu behöver vi göra allt från början, så måste vara mer förberedd. Under Bulleby-cup gick det över förväntan, då var det lite svårt att få ut så mycket glass på en gång. Men vi samlades hela familjen och löste det, säger Estelle Kvistborg.
Sommaren börjar gå mot sitt slut och högsäsongen är snart över. Redan i augusti märker de en skillnad i mängden kunder mot vad det var i juli, men ändå fortsatt bra.
Om det blir något nytt koncept till nästa sommar, har de inte klart för sig än. Men årets satsning kommer de hålla fast vid.
–Glassen kommer vi fortsätta med. Den har verkligen varit uppskattad.