Tord Johansson och Kicki Willysson har en egen arenateater hemma i trädgården vid sitt kulturcafé i Knastorp, strax utanför Tuna och där körs den ena fullsatta föreställningen efter den andra.
Teatern i Tuna har fått en flygande start i år. Och om bara vädergudarna ställer upp. Sedan premiären i måndags kväll har det hunnit bli fyra fullsatta föreställningar, och förhoppningen är förstås att det ska hålla i sig i de återstående. Nästa vecka spelar man måndag till och med torsdag.
Det är en riktig skrattfest som bjuds. Men det finns ändå plats för en hel deleftertanke i pjäsen.
– Det är hög igenkänningsfaktor i det här stycket, säger Kicki Willysson. Men vi får väl erkänna att det är lite tillspetsat.
Men så ska det ju vara i buskis.
Manuset till den här enaktaren är, som så mycket annat i Knastorp, närproducerat. Teatergänget har tillsammans skapat det här teaterstycket. Oklart dock, hur mycket egna erfarenheter som finns invävt.
Hur det än är med den saken så är den bärande storyn en grillfest och huvudpersonerna är ett par, spelat av Maja Westerberg Engqvist och Anders Engqvist som firar sin 30-åriga bröllopsdag.Men det blir ett kalas som inte riktigt går efter planerna. Eller rättare sagt, inte alls enligt planerna. Det kommer en del besök som...
Ja vad som händer ska vi naturligtvis inte avslöja här. Inte mer än att det blir en skrattfest för publiken.
Det är ett rutinerat skådespelargäng som står bakom den här föreställningen. Maja Westerberg Engqvist och Anders Engqvist har spelat med Komedianterna i Vimmerby i många herrans år. Precis som Tord Johansson och Kicki Willysson.
Tord och Kicki startade kulturcaféet förra året, med både skrädderi och syateljé förutom caféverksamheten. I år har man dessutom utvecklat ytterligare. Själva har de flyttat ut i hönshuset för att hela det gamla torpet från 1874 ska kunna användas i verksamheten.
Det kanske är bäst att tillägga att hönshuset är ombyggt numera.