I början av juni beviljade Skolverket kommunen nära 1,7 miljoner för Lärarlönelyftet, där pengarna ska gå till höjda löner för särskilt kvalificerade lärare och förskollärare. Drygt 1,1 till löner för karriärtjänsterna förstelärare och lektorer samt knappt 700 000 för anställning av lärarassistenter. Men det är bara en liten del av den totala summan som Vimmerby kommun får i olika riktade statsbidrag årligen.
– Vi söker alla statsbidrag som vi har möjlighet att söka. Så det är ganska många miljoner som vi varje år får i riktade statsbidrag. Men det svåra med de riktade statsbidragen är att vi sällan vet från år till år vilka som finns kvar, berättar skolchef Ola Karlsson.
Den bilden delas av Cathrin Forsberg som är vikarierande controller på barn- och utbildningsförvaltningen.
– Det är svårt att veta ännu vad det kommer landa på i år, men det brukar totalt landa på mellan 29-32 miljoner på ett år, berättar hon.
Det enskilt största är statsbidraget för stärkt kunskapsutveckling och där ligger beloppet ligger på 13,5 miljoner för 2025. Där har kommunen hittills fått hälften av pengarna.
– Det bidraget riktar sig till grundskolan. Ett annat stort bidrag är för kvalitetshöjande åtgärder i förskolan, det ligger någonstans mellan 3,5-4 miljoner. Det är de två i sig största. Men det är många olika statsbidrag man får söka, det är så det är uppbyggt. Sedan man får alltid en ram från Skolverket att förhålla sig till, och sedan måste man redovisa att man lagt pengarna på rätt sak, säger Cathrin Forsberg.
Hur mycket betyder det att ni får de här bidragen?
– Massor, beroende på vad statsbidraget handlar om, säger Ola Karlsson.
– Men när det gäller exempelvis statsbidrag för kvalitetshöjande insatser i förskolan och kunskapsförstärkande för grundskolan, så är det väldigt många insatser som vi gör där. Och där vi använder medlen för olika typer av personalgrupper.
Samtidigt menar han att det finns risker med att kommunen förlitar sig på bidrag.
– Det är något som jag har flaggat för under lång tid att det är en risk vi sätter oss i när vi finansierar en del av vår verksamhet med sådana här ganska osäkra statsbidrag där vi inte riktigt vet vad vi får från år till år. Men så ser det ut och så tror jag att det ser ut för många kommuner idag.