Generaldirektören agerar inte

Skattekontoret i Vimmerby lär sannolikt bli ett servicekontor i framtiden. Detta trots påtryckningar från kommunledning och allmänhet.
- Det rör inte sig om, utan när, säger Kjell Dahlström, regionchef, Skattemyndigheten.
Förändringen kan komma att påbörjas i december nästa år.

Vimmerby2006-11-08 07:33

Skattekontoret i Vimmerby har tidigare föreslagits omvandlas till ett servicekontor. Det skulle innebära att ett 25-tal handläggare får börja pendla till Västervik. Kontoret i Vimmerby ligger under det större Västervikskontoret som lämnat in förslaget.
Kalmar län ingår i södra regionen där Kjell Dahlström är chef. Han har tidigare förklarat att regionen har fram till år 2012 på sig, att minska antalet anställda med 300 personer. Därför måste 21 kontor tas bort i södra regionen.
De som berörs mest av besparingen är Vimmerby och Borgholm. Planen är att flytta handläggarna från Vimmerby till Västervik men låta servicepersonal vara kvar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om