Det är fyra minst sagt intensiva dagar som väntar för Västerviks Gymnasiums estetelever. I dag ger sig eleverna ut på den årliga högstadieturnén och kommande dagar sprider de sång och musik på ett flertal högstadieskolor både i och utanför kommunen.
Egentligen smygstartade turnén redan igår, med en konsert i mindre format på estetlinjens informationskväll. Men det är i dag det drar igång på riktigt. Första anhalt blir Astrid Lindgrens skola i Vimmerby. På frågan vad eleverna kommer att bjuda på för musik blir svaret "väldigt blandat".
- Allt från Fall Out Boy till Dolly Parton och Roxette, säger eleven Malin Alnefjord.
Eleverna har repeterat sedan terminsstart. Det är sammanlagt ett 20-tal elever som deltar, från estetlinjens årskurs två och tre. När vår tidning träffar eleverna på måndagen är det genrep.
- Vi gör våra lärare lite nervösa, sedan sätter vi allt när det väl är dags, säger Malin Alnefjord.
Läs mer i tisdagens papperstidning
I dag startar årets högstadieturné
Bråda dagar för estetelever.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!