Badet måste byggas ut

Upplevelsebadet på Lysingsbadet räcker inte till för att ta emot alla de gäster som besöker campingen på sommaren. Utomhuspoolen på 200 kvadratmeter behöver byggas ut.
- Det ligger i planeringen, säger Västervik Resorts vd Gunnar Boman.

Lysingsbadet planerar att bygga ut.

Lysingsbadet planerar att bygga ut.

Foto: Fotograf saknas!

Västervik2016-02-27 07:45


Upplevelsebadet på Lysingsbadet öppnade sommaren 2014. Anläggningen är unik med rutschkanor, vågströmmar och varma källor i Medelhavstema. I relaxdelen finns ett romerskt spa, jacuzzis och flera olika bastutyper.

- Gästerna tycker att det är fantastiskt fint. Det finns inget liknande någonstans, säger Gunnar Boman.

Efter två säsonger kan resorten dock konstatera att badets kapacitet inte riktigt räcker till. Det gäller dels omklädningsrummen, men också utomhusbassängen, som blir för trång under högsäsong.

- Vi räknar med att vi inom några år kommer att bygga ut utomhusbassängen. Den är för liten, säger Gunnar Boman.

En utbyggnad av bassängen ligger i planeringen men det är oklart när det sker.

- Jag tror att vi behöver ha mer än dubbelt så stort utomhus. Vi har förberett för det med rening och uppvärmning så att vi kan bygga ut.

Någon utbyggnad av omklädningsrummen kommer det inte att bli. Däremot finns det planer på att placera ut omklädningshytter utomhus.

- Vi kommer även att uppmana våra boende gäster att byta om innan de kommer till badet.

Läs mer i lördagens papperstidning

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om