550 besökare på Barracudas jubileum

I lördags var det redan kö när Barracuda i Gamleby öppnade grindarna och släppte in allmänheten på sitt område. Normalt sett är företaget omgärdat av höga staket och militär sekretess.

Foto:

Västervik2017-05-22 15:10

Det hela började för 60 år sedan när Carl Ekman i Bjärka Säby, söder om Linköping, fick en idé. Han skulle tillverka världens första helsyntetiska kamouflagenät. Det lilla familjeföretaget tillverkade redan sportfiskenät och han utgick därför från fiskenäten vid utvecklingen av sina nya kamouflagenät. För att visa på nätens styrka och höga kvalitet döpte han både näten och sitt företag efter en av världens tuffaste rovfiskar Barracudan.

Under lördagen firade man alltså 60års jubileum med att öppna grindarna och låta allmänheten få en glimt av vad som händer på fabriken. Vid den öppna grinden står Vice president product manager Peo Riis och delar ut program och hälsar besökarna välkomna.

- Jag tror det redan kommit över 500 personer, berättar Peo Riis. Vi är otroligt glada över det intresse som finns för vårt företag. Kanske beror det stora intresset på att Barracuda har funnits i Gamleby och varit en viktig del av samhället sedan 1957.

Besökarna erbjuds guidad rundtur i fabriken, där produktionen är igång. Man visade upp olika produkter, fotografering av värmekamera, prova på kamouflage, titta in i en bandvagn, fika, titta på filmer, få ansiktet krigsmålat med mera. Tre amerikanska Willis-jeepar fanns utställda, alla tre i fantastiskt skick. En av dem var rentav utrustad med bastant kulspruta.

Köerna ringlade långa stora delar av dagen för att få vara med om rundturen genom fabriken.

- Vi brukar bjuda ju in allmänheten för att fira våra jubileum, när vi firade femtio har jag hört att det kom någonstans mellan 300 och 500 besökare, men vi är oerhört glada över att det kom så många som 550, berättar Frida Römbo, som är en av värdinnorna på jubileet.

På en av stationerna kunde barn och unga få prova en ghillie jacka. Den innehåller dels optiskt kamouflage och dels förändrar den termiska profilen så att även om fienden använder en värmekikare inte syns inte den kamouflerade. Personal från Barracuda fotograferade sen barnen med en värmekamera och skrev ut bilden som barnet fick med sig hem som ett minne.

Fabriken hade även fasta nät uppspända som besökarna kunde få titta och känna på. Det var allt från vinterkamouflage till kamouflagenät för ökenkrig och visade företagets stora spännvidd.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om