"De fÄr olika personlighet ocksÄ"

”Först tyckte jag det var rĂ€tt fjompigt”, sĂ€ger Isabella Westergren, som hoppade allra högst i Tuna IF:s första kĂ€pphĂ€sttĂ€vling.

Det fanns klasser för alla Ă„ldrar. HĂ€r kĂ€pphĂ€stentusiasterna Ester Örnborg, 4, Klara Tunek, 3, Elsa Tunek, 6 och Freja Fungmark, 5.

Det fanns klasser för alla Ă„ldrar. HĂ€r kĂ€pphĂ€stentusiasterna Ester Örnborg, 4, Klara Tunek, 3, Elsa Tunek, 6 och Freja Fungmark, 5.

Foto: Rebecca Forsgren Malmström

Tuna2020-02-22 18:00

StÀmningen var hög i idrottshallen i Tuna, nÀr 17 kÀpphÀstryttare skulle tÀvla i olika klasser, bÄde i hopp och dressyr.

– Det hĂ€r Ă€r nytt för mig, men jag Ă€r helt fascinerad. Det Ă€r fritt, fantasifullt och kul med inslag som bedömning av ”ovĂ€ntade rörelser”, sĂ€ger Sandra Agebjörn, som Ă€gnat sig Ă„t vanlig ridsport och nu gjorde sin första insats som domare i kĂ€pphĂ€sttĂ€vling.

I höjdklass 7 höjs hindret med 10 cm i taget. Isabella Westergren pÄ hÀsten The smile in darkness tog hem segern genom att ta sig över imponerande 1,15 meter pÄ andra försöket.

Det var klasskompisen Emma Eliasson som vÀckte Isabellas intresse.

– Hon var ju tvungen att prova för att förstĂ„ vad det var jag pratade om hela tiden, och hur kul det Ă€r, sĂ€ger Emma, som ocksĂ„ flög högt över hindren pĂ„ hĂ€sten Wille.

Isabella sticker inte under stol med att hon till en början var skeptisk.

– Men jag fastnade. Det Ă€r kul att göra sina egna hĂ€star. De fĂ„r olika personlighet ocksĂ„. Beroende pĂ„ Ă„lder kan de vara mer eller mindre busiga.

Intresset har ökat snabbt och i dag finns omkring 10 000 utövare i ­Sverige som hÄller pÄ med hoppning, dressyr och fÀltritt. 2017 anordnades SM i kÀpphÀstridning för ­första gÄngen.

– Ett bra sĂ€tt att fĂ„ barn och unga att röra pĂ„ sig. Min dotter har Ă€lskat kĂ€pphĂ€st sedan hon var riktigt liten. Hon kan hĂ„lla pĂ„ i timmar utan att tĂ€nka pĂ„ att det Ă€r motion, sĂ€ger initiativtagare Matilda Agebjörn.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!