Madelene Virserums Lucia

Madelene Alvarsson blev alldeles tyst när hon öppnade dörren.
Hon förstod förstås vad som var på gång så fort hon såg fjolårets Lucia Moa Andersson på trappan.
Av 913 röster var en tredjedel på nummer sex. Många vill se Madelene Alvarsson som Virserums ljusdrottning 2013.

Mamma Pernilla Karlsson och pappa Niklas Alvarsson var förstås glada och gratulerade sin dotter Madelene Alvarsson till att ha blivit Virserums Lucia.

Mamma Pernilla Karlsson och pappa Niklas Alvarsson var förstås glada och gratulerade sin dotter Madelene Alvarsson till att ha blivit Virserums Lucia.

Foto: Fotograf saknas!

Lucia 20132013-12-03 07:34


Fjolårets Lucia Moa Andersson hade dagen i färskt minne när hon ringde på dörren hemma hos Madelene Alvarsson. En sådan här stor upplevelse, som det är att bli framröstad som ortens Lucia, blir ett minne för livet.
Så det var inte svårt för Moa Andersson att sätta sig in i precis hur Madelene Alvarsson kände när dörrklockan ringde och Moa tillsammans med Eva-Lena Krieg från VSGF uppvaktade med blommor.
- Det var varit mycket väntande, säger mamma Pernilla Karlsson, för ingen visste vilken dag avslöjandet skulle komma. Så vi var inte alls beredda på att det skulle bli i kväll.
Den rätta julstämningen har egentligen redan infunnit sig i familjens hus, för varenda tomte har hittat fram ur sitt gömställen. Och mitt i allt stod Virserums Lucia 2013 och såg märkbart glad ut.
- Det hade jag inte vågat tro, att jag skulle bli Lucia, säger Madelene. Jag har ju lussat tidigare hos mor- och farföräldrar och på dagis, så jag har alltid tänkt att jag någon gång skulle vilja bli Lucia "på riktigt".
- Så jag är jätteglad, det är en så fin och mysig tradition, tillägger hon.

"Ta vara på stunden"
Förberedelserna är redan i full gång inför firandet i Virserums kyrka den 13 december. Repetitionerna med kantor Catrine Esselgren går framåt och nu när det är klart med omröstningen ska versläsningen också bestämmas.
- Min favoritlåt är "Låt det brinna", det tycker jag är den finaste sången i Luciarepertoaren, säger Madelene, som direkt började känna av nervositeten en smula.
- Var lugn, försök i alla fall, var Moas råd till Madelene. Och ta vara på stunden, så du kan minnas dagen väl.
Nu är det bara för Madelene att börja räkna ner dagarna på allvar. Luciaklänning är inköpt och kronan ska provas, så den blir lagom. Och texterna ska finslipas, så hon tillsammans med sina fem tärnor kan bjuda på ett fint Luciaprogram.
Men först väntade fika på Villagatan, tillsammans med alla som delade Madelene Alvarssons glädje.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om