- Vi har många förväntningar på oss och vi har ett otroligt komplext uppdrag, säger Per Cedervall, fastighetsdirektör på stiftelsen Kindahus.
Bygga moderna hus
När stiftelsen Kindahus bildades 1948 var syftet att bygga bort bostadsbristen och bygga moderna hus.
- Sedan dess har uppdraget omformulerats flera gånger på grund av ändrade förutsättningar. Vi står på helt egna ben sedan många år. Vi har en kommunal borgen, men i övrigt inget ekonomiskt stöd. De statliga subventionerna är borta och i dag måste vi bygga utifrån marknadens behov och betalningsvilja och förmåga. I en nybyggd lägenhet på 1970-talet betalade staten mer än hälften, säger Per Cedervall.
914 lägenheter
I dag förvaltar Kindahus över 914 lägenheter, elva är outhyrda.
- Vi måste ha en medveten, långsiktig strategi för att klara framtidens utmaningar och behov.
Ett händelserikt år för Kindahus
I år har det varit ett minst sagt händelserikt år för stiftelsen Kindahus.Tre fastigheter har jämnats med marken i Kisa.Nybyggnation av en hyresfastighet i Rimforsa har påbörjats.I februari varslade stiftelsen 14 personer om uppsägning och i dag jobbar elva av dessa sin sista dag.
I somras revs tre hyresfastigheter på Drottninggatan och Floragatan i Kisa.
Foto: Fotograf saknas!
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!