"Betala 24 000 kronor eller försvinna"

I mitten på 1960-talet bildades Kisa Båtklubb och har idag 120 medlemmar.
Sedan 1970-talet har båtklubben arrenderat mark och vatten vid Hovby vid sjön Åsunden.
Nu riskerar dock båtklubben att få flytta från Hovby brygga, då Kinda kommun kräver att de ska betala 24 000 kronor i arrende istället för den tidigare tusenlapp de betalat per år.

Kisa Båtklubbs ordförande Jan-Anders Johansson. Foto: Lars-Göran Bexell

Kisa Båtklubbs ordförande Jan-Anders Johansson. Foto: Lars-Göran Bexell

Foto: Fotograf saknas!

Kinda2016-05-11 08:45

– För oss gäller det nu att betala 24 000 kronor eller försvinna från platsen senaste 1 september i år, säger Jan-Anders Johansson, ordförande i båtklubben sedan 15 år tillbaka.

Uppsagda avtal

Kinda båtklubbars arrendeavgift till Kinda kommun har varit under luppen i flera år tillbaka.I början av 2010 fick samtliga båtklubbar i Kinda, Kisa Båtklubb, Rimforsa Båtklubb och Rimforsa veteranbåtklubb, Horns Båtklubb och Björkfors Båtklubb ett brev från Kinda kommun där kommunen sa upp samtliga avtal med klubbarna.

– Tanken med att säga upp avtalen var att de var så spretiga och samtliga klubbar skulle istället ha ett likvärdiga avtal med kommunen, säger Jan-Anders Johansson.

Ett helt annat avtal

Efter ytterligare flera vändor med förhandlingar mellan kommunen och båtklubbarna så kom man överens om att kostnaden för klubbarna till kommunen skulle bli 1 000 kronor per år. 

Samtliga klubbar utan Kisa Båtklubb skrev på avtalen för ett år sedan. 

För Kisa Båtklubbs del gällde ett helt annat avtal, då kommunen menade att vattnet tillhörde en privat fastighet som man tidigare gjort upp ett avtal med som innebar ett arrende på 24 000 kronor per år, vilket även blev kostnaden från Kinda kommun till Kisa Båtklubb. 

Hos de andra båtklubbarna runt om i Kinda äger kommunen både marken och vattnet, men vid Hovby brygga äger kommunen endast marken.

– Det är inte svårt för kommunen att förhandla när man flyttar över hela kostnaden till båtklubben, säger Jan-Anders Johansson.

Inte helt solklart

Kisa Båtklubb skrev aldrig på något avtal 2010. I februari i år fick klubben ett nytt brev från kommunen om att man var uppsagd.

– Vi har menat att vem som äger vattnet inte har varit helt solklart och själva tittat på kartor och annat utan att få reda på vem som är vattenägare, säger Jan-Anders Johansson.

I februari i år begärde kommunen en utredning från Lantmäteriet om vem som är vattenägare.
I går kom Lantmäteriets beslut i frågan som inte är helt enkel.

Lantmäteriet skriver i utredningen att de handlingar som finns är knapphändiga och att det inte finns någon karta och att det i handlingarna inte nämns något om vatten eller vattenområden utanför stranden samt att lagfart, areal med mera baseras enbart på 1873 års köpehandling.

Bara att acceptera

Lantmäteriet skriver vidare att när nuvarande stamfastighet, Hovby 3:1 bildades 1948 genom sammanläggning av Hovby 1:1 och 2:1 konstaterades att vattnet utanför tillhörde de båda fastigheterna och sammanfattningsvis skriver lantmäteriet att vattnet tillhör Hovby 3:1 enskilt.

– Lantmäteriets beslut är bara att acceptera, men kommunen sa tidigt att båtklubbarna skulle ha likvärdiga avtal och då kan det inte vara så att vi ska betala 24 000 kronor per år i arrende mot de andra båtklubbarnas tusenlapp. Det här måste vara ett stort misslyckande för kommunen, säger Jan-Anders Johansson.

Miljoninvestering

Kinda kommun höjer inte bara arrendet utan man vill även att en del av markområdet vid Hovby brygga blir uppställningsplats för husbilar.

– Kommunen vill då att vi ska sköta den här verksamheten då man även har målet att bygga nya toaletter, duschar med mera. Det har vi inte någon möjlighet till. Vi själva har ett investeringsbehov på runt en miljon kronor för bland annat nya bryggor, säger Jan-Anders Johansson.

I den investeringsplan som fullmäktige tog för två veckor sedan finns inga budgeterade medel för Hovby brygga fram till år 2019, då framtida driftsform är oklar.

Vägrar att betala

– Vi kommer att sätta oss med kommunen igen. Vi vägrar att betala 24 000 kronor per år och det verkar som kommunen hela tiden förhalar för oss. Den 1 september går vårat avtal ut och det är kanske det de vill. För oss gäller tydligen nu att betala 24 000 kronor eller försvinna, säger Jan-Anders Johansson. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om