Karin Kyllenbeck utbildar sig till kock och nÀr nÄgon behövdes för att ta stafettpinnen i köket i Filmbyn, sÄg hon det som en rolig utmaning.
â Det har varit roligt, nervöst och spĂ€nnande, beskriver hon.
Efter att tidigare kaféentreprenör gÄtt i konkurs förra hösten har Filmbyn drivit kaféet vidare i egen regi. Personalen har Äterfunnits bÄde i utstÀllnings- och kaféverksamheten.
Och sÄ har det fortsatt i sommar nÀr menyn breddats.
Jonas Pettersson har jobbat sin andra sÀsong och varit en av sex sommarvikarier som hjÀlpt till bÄde kaféet och i utstÀllningsentrén.
â Vi har hjĂ€lpt till i kassan och plockat in disk nĂ€r vi kunnat, beskriver Jonas Pettersson.
â DĂ„ jag kunnat vara i köket istĂ€llet, sĂ€ger Karin Kyllenbeck.
Hon sÀger att hon var rÀdd för att det skulle bli köer.
â Men det har vi sluppit. Vi har kunnat servera kunderna snabbt utan att barnfamiljerna behövt stĂ„ och stampa.
Menyn har varit densamma hela sommaren.
â DĂ„ har vi lĂ€rt oss den. Ortsborna har kommit tillbaka sĂ„ vi har kĂ€nt att det har fungerat. Sedan upplevelseskogen kom pĂ„ plats har vi Ă€ven kĂ€nt att besökarna stannat lĂ€ngre, sĂ€ger hon.
MÄnga kunder har saknat kvÀllsöppet?
â Det har vi ocksĂ„ gjort. Men vi kom igĂ„ng för sent, sĂ€ger hon.
NÀr Filmbyn nu gÄr in i en mer lÄgsÀsong Àr det fortsatt möjligt att fika.
I höst finns matservering för grupper inbokade. Julbord framöver finns ocksÄ med i planeringen.
â Vi har ocksĂ„ konferensverksamhet Ă„ret om, sĂ€ger Karin Kyllenbeck.