Fartyg med rysk gas till Sverige – igen

Ett fartyg med rysk fossilgas anlĂ€nde till NynĂ€shamn pĂ„ torsdagsmorgonen. BestĂ€llare av leveransen, som kom med fartyget ”Coral Energy”, Ă€r den statliga finlĂ€ndska gasleverantören Gasum.

Fartyget ”Coral Energy” kom till NynĂ€shamn Ă€ven den 24 februari. Bilden Ă€r frĂ„n det tillfĂ€llet.

Fartyget ”Coral Energy” kom till NynĂ€shamn Ă€ven den 24 februari. Bilden Ă€r frĂ„n det tillfĂ€llet.

Foto: Claudio Bresciani/TT

Ukrainakriget2023-03-09 18:16

EU-sanktioner har stoppat importen av kol och olja för att inte finansiera Putins anfallskrig. Men import av gas Àr fortfarande tillÄten, trots att det Àr en av Rysslands frÀmsta inkomstkÀllor.

Fartyget som kom fram till NynÀshamn pÄ torsdagen var lastat med flytande fossilgas, LNG, frÄn Ryssland.

– Anledningen till att vi fortfarande köper den Ă€r att vi har ett lĂ„ngsiktigt kontrakt om leveranserna, sĂ€ger Olga VĂ€isĂ€nen, bitrĂ€dande kommunikations- och hĂ„llbarhetschef pĂ„ Gasum, till TT.

Avtalet Àr ett sÄ kallat take-or-pay-avtal med Gazprom Export, som gör att köparen antingen tar en leverans av produkten eller inte men betalar för det i alla hÀndelser.

– Det Ă€r ett kontrakt som vi mĂ„ste följa, det finns inga lagliga vĂ€gar att ta sig ur det, sĂ€ger Olga VĂ€isĂ€nen.

"Har inte gjort nya kontrakt"

Avtalet gÀller för flera Är framöver. VÀisÀnen sÀger dock att företaget följer situationen och att det alltid kommer att följa sanktioner som införs nÀr det gÀller rysk gas.

– Vi har inte gjort nĂ„gra nya kontrakt och kommer inte att göra nĂ„gra nya kontrakt om att köpa mer, sĂ€ger Olga VĂ€isĂ€nen.

Samma fartyg kom Ă€ven till NynĂ€shamn med rysk gas den 24 februari, pĂ„ Ă„rsdagen av det ryska anfallskriget i Ukraina. Även dĂ„ var bestĂ€llaren Gasum.

Den flytande naturgasen omfattas inte av EU:s sanktionspaket. EU-minister Jessica Roswall (M) tycker ÀndÄ att EU har varit framgÄngsrikt som klubbat tio sanktionspaket mot Ryssland.

– I sanktionspaketen ingĂ„r mycket men inte allt. Det handlar om att de ska drabba den ryska krigsförmĂ„gan rĂ€tt, och nu arbetas med nĂ€sta sanktionspaket sĂ„klart. Men just nĂ€r det gĂ€ller gas har det inte gĂ„tt att nĂ„ en enighet.

Sverige vÀntar pÄ EU

TT: Tycker du att den flytande gasen borde bli belagd med sanktioner?

– Sverige har lĂ€nge drivit och vi skulle gĂ€rna se att det var en del av sanktionsregimen.

Hon vill dock inte att Sverige gÄr fram pÄ egen hand.

– Jag tror att ska man vara framgĂ„ngsrik nĂ€r det gĂ€ller sanktioner, dĂ„ gör man det tillsammans. Och för oss Ă€r det tillsammans med EU, det Ă€r sĂ„ vi visar styrka och fĂ„r effekt av sanktioner, sĂ€ger Roswall.

Miljöpartiets sprÄkrör MÀrta Stenevi Àr kritisk till regeringens hantering av sanktioner mot rysk gas, och sÀger att nÀr andra europeiska lÀnder gÄtt före har det lett till större sanktionspaket.

– Faktum kvarstĂ„r att sĂ„ lĂ€nge Sverige fortsĂ€tter köpa fossila energikĂ€llor frĂ„n Ryssland sĂ„ fortsĂ€tter vi ocksĂ„ finansiera kriget. SĂ„ samtidigt som vi lĂ€gger pengar pĂ„ att skicka vapen till Ukraina, sĂ„ skickar vi pengar till (Rysslands president Vladimir) Putin att köpa vapen för, sĂ€ger hon.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!