Om du tycker dig ha sett fĂ€rre elsparkcyklar ute pĂ„ gatorna pĂ„ sistone sĂ„ har du rĂ€tt. En minskning av personer i kollektivtrafiken har inte lett till ökad sparkcykelĂ„kning och tvĂ„ stora elsparkcykelföretag â Voi och Lime â drar ner pĂ„ sin kapacitet i och med coronavirusets framfart.
I mÄnga stÀder har företagen valt att pausa verksamheten helt. Voi gör undantag för Nordens största stÀder dÀr de enbart valt att minska antalet elsparkcyklar som finns till förfogande. För Sveriges del betyder det att de fortsatt finns tillgÀngliga i Stockholm och Göteborg.
PÄ sin hemsida skriver företaget att de tagit det hÀr beslutet pÄ grund av den minskade rörligheten. Elsparkcyklar stÄr oanvÀnda till följd av att mÄnga vÀljer att jobba hemifrÄn och inte rör sig mellan restauranger, affÀrer och vÀnners bostÀder i samma utstrÀckning som innan virusutbrottet. PÄ Voi försöker man nu hitta sÀtt att göra sig sjÀlva anvÀndbara.
ââVi har pratat om att i Stockholm, dĂ€r de nu hĂ„ller pĂ„ att bygga det nya fĂ€ltsjukhuset ute i Ălvsjö, sĂ„ skulle vi gĂ€rna se att vĂ„ra elsparkcyklar kunde anvĂ€ndas av vĂ„rdpersonalen, sĂ€ger Kristina Hunter Nilsson, kommunikationschef för Voi, till Sydsvenskan.
BÄde Lime och Voi uppmanar sina anvÀndare att ha pÄ sig handskar nÀr de tar sig runt pÄ elsparkcyklarna samt att hÄlla god handhygien. Företagen sjÀlva uppger ocksÄ att de regelbundet rengör elsparkcyklarna med disinfektionsmedel.