SexbrottsmisstÀnkta fortsÀtter jobba med unga

Flera anstÀllda som misstÀnkts för sexualbrott mot barn och ungdomar pÄ Statens Institutionsstyrelse (Sis) har fÄtt jobba kvar under pÄgÄende utredning, rapporterar P1-programmet Kaliber. Nu kritiseras myndigheten av Inspektionen för vÄrd och omsorg (Ivo).

I tre fall fick anstÀllda som misstÀnktes för sexbrott mot barn och unga jobba kvar. pÄ Statens Institutionsstyrelse ( Arkivbild.

I tre fall fick anstÀllda som misstÀnktes för sexbrott mot barn och unga jobba kvar. pÄ Statens Institutionsstyrelse ( Arkivbild.

Foto: Marcus Ericsson/TT

SamhÀlle2022-11-29 08:20

I ett av de tre fallen anklagades en medelĂ„lders anstĂ€lld för att ha vĂ„ldtagit en flicka 17-Ă„rig flicka pĂ„ det boende i södra Sverige dĂ€r han arbetade. I samband med att han anmĂ€ldes flyttades han till en annan avdelning – dĂ€r han fortsatte jobba med pojkar och flickor.

PĂ„ samma boende blev en annan anstĂ€lld man, ocksĂ„ han i medelĂ„ldern, polisanmĂ€ld för sexuellt ofredande av en flicka som var placerad dĂ€r. Även i detta fall skedde en omplacering, som innebar att mannen tillĂ€ts arbeta vidare pĂ„ en avdelning för pojkar.

I ett tredje Àrende misstÀnktes en Sis-anstÀlld pÄ ett ungdomshem i norra Sverige för att ha sexofredat en 14-Ärig flicka under en bilfÀrd. Inte heller detta resulterade i att han stÀngdes av frÄn sin tjÀnst.

Enligt Ivo var det olÀmpligt att lÄta mÀnnen fortsÀtta arbeta med minderÄriga trots misstankarna mot dem.

Maria Åsebrant, institutionschef pĂ„ behandlingshemmet i södra Sverige, anser att mannen som misstĂ€nktes för vĂ„ldtĂ€kt borde ha stĂ€ngts av, men hĂ€vdar ocksĂ„ att varje enskilt fall mĂ„ste prövas individuellt.

– Jag tĂ€nker att man mĂ„ste se pĂ„ varje enskilt fall och se de omstĂ€ndigheter som finns runtomkring. Jag tror tyvĂ€rr inte att det Ă€r sĂ„ enkelt att man sĂ€ga att man alltid eller aldrig ska göra nĂ„gonting, sĂ€ger hon till radion.

Samtliga utredningar mot de tre mÀnnen lades ner i brist pÄ bevis.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!