RÀttegÄngen omfattar mord och terrorbrott, efter att Manshaus den 10 augusti i fjol dödade sin 17-Äriga styvsyster i deras gemensamma hem och dÀrefter gick till attack mot al-Noor Islamic Centre i BÊrum utanför den norska huvudstaden.
Manshaus har erkÀnt vÄldshandlingarna, men förnekar ÀndÄ brott, upprepade han nÀr rÀttegÄngen inleddes i Asker og BÊrum tingrett.
Han har beskrivit det som att han agerade i nödvÀrn, "ett led i en motstÄndskamp". RÄdiga moskébesökare övermannade Manshaus innan nÄgon hann skadas i al-Noor, men i förhör har han sagt att han hade tÀnkt "döda sÄ mÄnga som möjligt".
Dramatiska bilder
I den video som visades upp för rÀtten syns Philip Manshaus sjunga medan han kör sin bil mot moskén. VÀl framme ser han att parkeringsplatsen Àr tom, och utbrister: "Fan, det Àr ju ingen hÀr!"
Sedan följer dramatiska scener nÀr 22-Äringen avlossar flera skott och det hörs skrik. DÀrpÄ tumult och man ser hur Manshaus blir övermannad.
Det sista som hörs i videon sedan polisen anlÀnt och gripit angriparen, Àr nÀr en av dem som befann sig inne i moskén tackar polisen:
ââThank you very much, thank you very much.
För och emot
Inför rÀttegÄngsstarten har i veckan framkommit att 22-Äringen hade fler blodiga planer. I papper som hittades pÄ hans sÀng resoneras det kring en bilburen attack mot fotgÀngare i Oslostadsdelen GrÞnland, skriver Nettavisen, som har fÄtt tillgÄng till över 100 sidor anteckningar.
I pappren framförs argument bĂ„de för och emot. Det Ă€r en stadsdel med mĂ„nga yngre, vilket Manshaus tycker Ă€r en fördel. Men det beskrivs som en nackdel att GrĂžnland ligger sĂ„ centralt â det gör tidsaspekten mer kritisk vid en attack, eftersom stora polisstyrkor kan strömma till snabbt.
Skulle bli medlem
RÀttegÄngen kommer att pÄgÄ i tre veckor. Bland det 30-tal vittnen som ska höras finns en tidigare medlem i Den nordiske motstandsbevegelsen (DNM), den nynazistiska gruppering som i Sverige kallas Nordiska motstÄndsrörelsen (NMR). Manshaus hade sÄvitt kÀnt inga medbrottslingar, men före dÄden var han i kontakt med DNM.
ââAllt tyder pĂ„ att de hade gĂ„tt i god för Manshaus och att han skulle bli medlem, sĂ€ger Harald Klungtveit vid Filter Nyheter â som har kartlagt kontakterna med DNM â till Dagbladet.
ââMen sĂ„ blev Manshaus otĂ„lig nĂ€r korrespondensen stannade upp, uppenbarligen pĂ„ grund av splittringar inom DNM.
ââMen organisationen hade kunnat bli en större del av terrormĂ„let.