Det är i Holm, strax söder om Virserum, som Billyvind vill bygga vindkraftsverk.
- I första hand två, i andra hand ett, säger Agneta Paulsson.
Vid det här laget är det tre-fyra år sedan Billyvind ansökte om bygglov. Då ville företaget bygga fem verk, som bantades till tre och nu är det alltså helst två som gäller.
- Vi har ansökt om verk, upp till 200 meter höga, beroende på vindförhållandena, säger Paulsson.
Så här långt har Miljö- och byggnadsförvaltningen godkänt planerna enligt strandskyddsbestämmelserna.
Men - länsstyrelsen sa sedan nej till planerna med motiveringen att vindkraftsverken kom för nära en bäck.
- Ärendet har aldrig varit nedlagt, utan ansökan finns fortfarande. Under tiden som gått sedan länsstyrelsen sa nej har vi arbetat ännu mer med ansökan, så vi förhoppningsvis får ett ja.
Länsstyrelsen har dessutom markerat att man vill se ett samrådsmöte, där Billyvind träffar allmänheten. Så ett möte är bokat till den 3 maj i Ordenshuset.
Vill se vindkraft i Virserum
Länsstyrelsen stoppade planerna.Nu gör vindkraftsbolaget Billyvind ett nytt försök att få bygga vindkraftverk i Virserumstrakten.- Ärendet har aldrig varit nedlagt från vår sida, säger vd Agneta Paulsson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!