VĂ€xthuset Ă€r barnens egen arena – unik förskolemiljö

"Vi har vÀrldens bÀsta förskola, nu Àr det upp till oss att göra nÄgot bra av det." Rektor Annelie Johansson och kollegan Marie Karlsson gÄr som pÄ moln, nÀr de visar runt pÄ förskolan VÀxthuset.

Nya förskolan VÀxthuset i Hultsfred blir en Àkta Barnens arena, med en fullstÀndigt unik utemiljö. Och skog bÄde ute och inne. I bokskogen sitter rektorerna Annelie Johansson och  Marie Karlsson. Till vÀnster ses Frida Sallermo som kommer att jobba som förskollÀrare pÄ VÀxthuset. HÀr tillsammans med Antonio DrÀger.

Nya förskolan VÀxthuset i Hultsfred blir en Àkta Barnens arena, med en fullstÀndigt unik utemiljö. Och skog bÄde ute och inne. I bokskogen sitter rektorerna Annelie Johansson och Marie Karlsson. Till vÀnster ses Frida Sallermo som kommer att jobba som förskollÀrare pÄ VÀxthuset. HÀr tillsammans med Antonio DrÀger.

Foto: Olof Carlson

Hultsfred2022-04-12 14:15

Eftersom den nya förskolan verkligen Àr byggd som förskola, barnens egen arena, sÄ har den helt unika förutsÀttningar. Som till exempel en jÀttestor gÄrd.

– Vi har till och med en egen skog innanför staketet, sĂ€ger Marie Karlsson.

En alldeles egen skog inne pÄ omrÄdet. Det Àr en av detaljerna som gör förskolan VÀxthuset unik.
En alldeles egen skog inne pÄ omrÄdet. Det Àr en av detaljerna som gör förskolan VÀxthuset unik.

För allra första gÄngen fick barnen frÄn StÄlhagens förskola och Oredans förskola komma in och besöka sin nya "arbetsplats" pÄ tisdagsförmiddagen. Visst har de varit hÀr mÄnga gÄnger förut men nu var det första gÄngen de fick gÄ in och prova den nya skolgÄrden.

– Barnen tyckte verkligen det var spĂ€nnande nĂ€r vi öppnade grinden och gick in pĂ„ gĂ„rden, sĂ€ger Marie Karlsson.

Och visst blev det med beröm godkÀnt. Speciellt kompisgungorna, och den finkorniga sanden i de stora sandlÄdorna gick hem hos barnen. Framförallt hos de yngre. De lite Àldre gladde sig lika mycket Ät klÀtterborgar, smÄhus och andra kul grejer som finns pÄ omrÄdet.

Men trollskogen inpÄ knuten fÄr vÀnta pÄ att utforskas, det blir gott om tid för det senare.

Bokskogen Àr en av de mÄnga gemensamma ytorna i nya förskolan, berÀttar rektorerna Annelie Johansson och Marie Karlsson som visade runt i VÀxthusets alla gÄngar.
Bokskogen Àr en av de mÄnga gemensamma ytorna i nya förskolan, berÀttar rektorerna Annelie Johansson och Marie Karlsson som visade runt i VÀxthusets alla gÄngar.

Det finns 12 avdelningar pÄ den nya förskolan, om man rÀknar pÄ det gamla viset. Men samarbetet avdelningarna emellan kommer att bli sÄ nÀra, att man hellre talar om Hemvister. Och dÄ blir det sex olika. Ett- till tvÄÄringar blir en grupp, tre- till fyraÄringar en annan. Och sÄ femÄringarna som hÄller till pÄ andra vÄningen, dÀr det ocksÄ finns stora utrymmen för gemensamma aktiviteter. Som till exempel bokskogen dÀr de stora trÀden Àr det mest framtrÀdande. Och studion för dans och rörelse som har bÄde spegelvÀgg och en liten scen.

Förskolan VĂ€xthuset Ă€r en stor förskola. Den har plats för 200 barn, Ă€ven om man tar det lite lugnt i början med 185 – sĂ„ mĂ„nga blir det nĂ€r man tömmer StĂ„lhagen och Oredans förskola. Storleken till trots har man strĂ€vat efter att hitta det lilla i det stora.

Miljö- och hÄllbarhetstÀnk har genomsyrat hela bygget, frÄn första början. Byggnaden Àr miljöcertifierad pÄ SilvernivÄ. Plus att den fÄtt solceller pÄ taket. Och uthusen har fÄtt Sedumtak.

– Det gillar insekterna, sĂ€ger Annelie Johansson. Vi har ocksĂ„ fĂ„tt ett stort odlingsomrĂ„de.

Även nĂ€r det gĂ€ller inredningen, möbler och annat, har hĂ„llbarhetens fana hĂ„llits högt.

– Medvetenheten har varit med vid alla inköp, sĂ€ger Marie Karlsson.

Nu Àr bygget sÄ gott som klart. Efter tre Är och nÀstan 100 miljoner kronor Àr det Àntligen dags att flytta in nu efter pÄsklovet.
Nu Àr bygget sÄ gott som klart. Efter tre Är och nÀstan 100 miljoner kronor Àr det Àntligen dags att flytta in nu efter pÄsklovet.

En grillplats finns ocksÄ, precis i kanten pÄ den kreativa zonen. Den stora gÄrden Àr uppdelad i zoner. NÀrmast husen kallas den Trygga zonen, lite lÀngre ut den Kreativa zonen med plats för allehanda byggen och lÀngst ut i trollskogen den Vilda zonen.

FörskollÀraren Ida Hjelm berÀttar att flytten till den nya förskolan Àr noga planerad och förberedd, redan i augusti mÄnad förra Äret började det arbetet.

– Grunden för arbetet Ă€r en gemensam saga, som vi gjort, Oredan och StĂ„lhagen, sĂ€ger Ida Hjelm. Vi har jobbat pĂ„ den tillsammans.  Barnen har ocksĂ„ gjort sagopĂ„sar, som kommer att följa med. Det Ă€r viktigt att de har nĂ„got som de kĂ€nner igen.

Barnen har sjÀlvklart varit pÄ plats och tittat flera gÄnger, sÄ de har kunnat följa hur förskolan vuxit fram mellan tallarna hÀr i södra Ekeberg. Sedan följer de allra flesta pedagogerna med, och kÀnda ansikten borgar för barnens trygghet.

Frida Sallermo kommer att jobba som förskollÀrare pÄ VÀxthuset. HÀr tillsammans med Antonio DrÀger.
Frida Sallermo kommer att jobba som förskollÀrare pÄ VÀxthuset. HÀr tillsammans med Antonio DrÀger.

Bland dem Frida Sallermo, som tog chansen att följa med.

– Jag jobbade pĂ„ RĂ„sebĂ€cks förskola tidigare, sĂ€ger hon, men nu fick jag chansen att vara med frĂ„n början och bygga upp verksamheten.

Förskolan VÀxthuset

Öppnar efter pĂ„sklovet. MĂ„ndag vecka 17 hĂ„ller man stĂ€ngt, men öppnar pĂ„ kvĂ€llen för information till förĂ€ldrar.

Plats för cirka 200 barn. Men i början blir det 185. En stor förskola, men ÀndÄ utformad för att den ska kÀnnas liten och gemytlig.

I samband med att VÀxthuset öppnar, stÀngs förskolorna i StÄlhagen och Oredan.

Unik förskolemiljö i tre zoner. Man har till och med en egen skog pÄ gÄrden.

Miljöcertifierad pÄ SilvernivÄ. Har kostat nÀstan 100 miljoner kronor.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!