"Tänderna har stor betydelse"

Det borde egentligen vara självklart.
- Men i bland är det enkla det svåra, säger tandläkaren Göran Arvidsson i Virserum, som i många år behandlat äldre patienter med en bettskena behandlad med fluorgel.
Och med den behandlingen har han nått mycket goda resultat för patienternas munhälsa.

Sedan sätts den på plats över tänderna och får sitta kvar i fem minuter.

Sedan sätts den på plats över tänderna och får sitta kvar i fem minuter.

Foto: Fotograf saknas!

Hultsfred2014-09-09 06:18


Behandlingsmetoden i sig har funnits både länge och väl, det nya är att Göran Arvidsson har satt den i system.
Patienten sköter det mesta av behandlingen på egen hand. Bettskenan i mjukplast, indränkt i fluorgel stoppas in i munnen fem minuter varje dag.
Det gamla ordspråket "Trägen vinner" gäller i högsta grad, genom att behandlingen blir daglig, når man resultat, de äldre får betydligt större chanser att få behålla sina egna tänder långt upp i åren

Slagit väl ut
I 20 års tid, och väl det har Göran Arvidsson använd sig av den här behandlingen och resultatet talar sitt tydliga språk.
- Det har slagit mycket väl ut, säger han, även hos patienter som helt saknar egen saliv. Vilket gör att metoden fungerar på fler patientgrupper än bara äldre. Flera canceropererade har exempelvis svåt med saliven.
Göran Arvidsson har fått gott stöd från både hemtjänsten och personal på boenden, de ställer gärna upp och hjälper till, för att hålla kontinuitet i behandlingen.
- Samarbetet fungerar väldigt bra, tycker Göran Arvidsson, de både påminner om skenan och hjälper till när det behövs.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om