Svenska juniorlandslaget i Jazz

Thale Reichenberg, Jonah Sääw och Lucas Lürges från Musikskolan i Hultsfred är det svenska juniorlandslaget i Jazz.

Odd André Elveland vid pianot, kom till Hultsfred för att spela med Thale Reichenberg, Lucas Lürges och Jona Sääw, Svenska juniorlandslaget i Jazz.

Odd André Elveland vid pianot, kom till Hultsfred för att spela med Thale Reichenberg, Lucas Lürges och Jona Sääw, Svenska juniorlandslaget i Jazz.

Foto: Olof Carlson

Hultsfred2018-06-19 18:44

För andra året i rad är Musikskolan i Hultsfred uttagen att representera Sverige vid den stora norska jazzfestivalen Kids in Jazz, som hålls parallellt med Oslo Jazzfestival i augusti.

De tre unga jazzmusikerna får då chansen att spela på en festival med 400 unga musiker från hela världen. En upplevelse av stora mått.

Jonah och Lucas går i trean och har faktiskt bara spelat saxofon i två terminer. Men redan kommit så långt att de får chansen på den här festivalen.

De kommer att spela tillsammans med basisten Thale Reichenberg, som går i sexan.

Så alla tre är ganska nya på det här med att spela jazz.

­– Det är galet stort för oss att få den här chansen, säger musikläraren Lars-Erik "Sigge" Olofsgård. Och det för andra året i rad.

­– De är otroligt duktiga, fortsätter han, de spelar bra och är absolut inte rädda för att improvisera.

Och det är förstås viktigt när det gäller jazz.

Han berättar också att Odd André Elveland, grundare till festivalen, hörde de här ungdomarna spela vid en festival i Stockholm nu i mars. Han blev då så imponerad att han bestämde sig för att just de skulle representera Sverige vid festivalen.

På tisdagen besökte Odd André Elveland Hultsfred, på sin resa mellan Portugal och Danmark, för att repa in några låtar med gänget. Låtar som de ska spela på festivalen som blir 9-14 augusti.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om