Ida Redig om det oväntade samarbetet: "Extra roligt"

Svensk pop från Göteborg möter extrem metal från Hultsfred. Ida Redig har aldrig gjort något liknande samarbete tidigare i sin karriär.
– Jag är så långt ifrån hårdrock man kan komma. Därför tycker jag att det här är roligt, säger popartisten i en intervju med Vimmerby Tidning.

Ida Redig tillsammans med Hilds frontman Lars Broddesson under inspelningen av musikvideon till Hilds nya låt "Jag vill leva, jag vill dö i Norden".

Ida Redig tillsammans med Hilds frontman Lars Broddesson under inspelningen av musikvideon till Hilds nya låt "Jag vill leva, jag vill dö i Norden".

Foto: Erik Andersson/Art of Divination Productions

Hultsfred2025-06-01 12:00

Nyligen sammanstrålade Ida Redig med Hultsfredsbandet Hild för att spela in en musikvideo tillsammans i Göteborgstrakten. Det var första gången de träffades, trots att det snart släpps två versioner av "Du gamla, du fria" med sång av Ida Redig och musik av Hild.

– De har gjort en remix på min låt, och det är den jag släpper. Sedan har de gjort en låt som de släpper. Allting kommer den 6 juni. Det ska bli jättekul, säger Ida Redig och fortsätter:

– Låten kommer att ligga tillsammans med min originaltolkning av nationalsången, som har blivit väldigt populär. Jag älskar den låten själv. Det är jag och Zlatan som vågar oss på nationalsången.

"Jag är för allt som är kreativt och nytänkande, så jag tyckte att det var roligt när de skickade den här versionen som de hade gjort", säger Ida Redig.
"Jag är för allt som är kreativt och nytänkande, så jag tyckte att det var roligt när de skickade den här versionen som de hade gjort", säger Ida Redig.

Hon syftar på reklamfilmen där Zlatan Ibrahimovic läser upp texten till nationalsången samtidigt som han rör sig i den svenska naturen. Även Hilds musikvideo kommer att ha naturtema.

– Jag har egentligen ganska liten del i den här musikvideon, i alla fall i det kreativa, säger Ida Redig som konstaterar att det är Hilds låt och att hon själv medverkar i egenskap av popartist.

Det är två olika världar som möts i samarbetet mellan popartisten från Göteborg och hårdrocksbandet från Hultsfred. Hild spelar en extrem form av metal som de själva kallar "violent Swedish metal".

– Jag är svensk pop, de är hårdrock, vi kommer från två olika håll. Jag kommer in som ett inslag, kan man säga. Jag har aldrig gillat att följa A1-formulär, därför gillar jag när andra tänker så också, säger Ida Redig.

– Jag har alltid varit väldigt mycket för att göra musik utifrån att det är musik, inte utifrån att det är en viss genre eller att det ska låta på ett visst sätt. Musik är en känsla och den är individuell.

Hild grundades i Hultsfred för några år sedan. Bandet består av Jonathan Albertsson, Lars Broddesson, David Lecander och Josef Danielsson.
Hild grundades i Hultsfred för några år sedan. Bandet består av Jonathan Albertsson, Lars Broddesson, David Lecander och Josef Danielsson.

Är det första gången du gör ett samarbete med ett metalband?

– Ja, det är 100 procent första gången jag gör det. Jag är väldigt bred som artist och tycker om att blanda genrer, men just metal har jag aldrig ens nuddat vid, därför tycker jag att det är extra roligt. Det är alltid kul när det är oväntat.

Har det gett dig mersmak att göra liknande samarbeten i framtiden?

– Jag stänger aldrig några dörrar. Jag har alltid dörrar öppna för samarbeten. Oavsett vad det är för typ av samarbete har man alltid utbyte av varandra på ett eller annat sätt. Musik ska vara kul och lekfullt, och det tycker jag att det här samarbetet är.

Hild (åtminstone frontmannen Lars Broddesson) är från Hultsfred. Vilken relation har du själv till Hultsfred?

– Min relation till Hultsfred är Hultsfredsfestivalen som jag har varit på ett par gånger när den fanns. Det var nog en av de första festivalerna jag gick på, säger Ida Redig som särskilt minns en konsert med Fatboy Slim.

– Det var jäkligt stort. Jag har nog också sett The Hives där. Fatboy Slim var ett väldigt starkt minne i alla fall.

Innan den lades hann Ida Redig besöka Hultsfredsfestivalen några gånger. "Jag minns att jag såg Fatboy Slim i Hultsfred ett år", säger hon.
Innan den lades hann Ida Redig besöka Hultsfredsfestivalen några gånger. "Jag minns att jag såg Fatboy Slim i Hultsfred ett år", säger hon.

Hon har även en nära koppling till Vimmerby.

– Henrik Alsér, som mastrar allt jag gör och även är med och spelar live ibland, kommer från Vimmerby. 

Har du några spelningar inplanerade i Hultsfredstrakten eller Småland framöver?

– Nej, det är dåligt med spelningar i Hultsfred och Småland. Ni får se till att boka mig dit. Jag har lite spelningar runt om i Göteborg och södra Sverige. Sedan kommer mitt nya album i höst, och då hoppas jag spela mer runt om i Sverige.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!