Många lärlingar hoppade av

I den första kullen lärlingar gick mindre än hälften av eleverna färdigt utbildningen.
Det rapporterade Skolverket i går.
Men Hultsfred, som var en av försökskommunerna, visar helt andra siffror.
- På tre år hade vi 16 elever och bara ett avhopp, kanske två, redogör rektor Joakim Sigurdsson.

Hultsfred2012-04-24 06:38

Hösten 2008 startade gymnasial lärlingsutbildning på försök. Hultsfred var en av de kommuner som fick chansen att vara försökskommun.
- Regeringen sköt till 25 000 kronor per elev och läsår i stimulansbidrag, berättar Sven Sundin, undervisningsråd på Skolverket. Under de tre försöksåren gick 13 000 elever utbildningen.

25 procent slutade
Skolverkets första utvärdering visar att många elever inte fullföljde utbildningen.
Redan under det första året hade var fjärde elev slutat och i den första kullen gick mindre än hälften av eleverna färdigt.
- Vi har gjort allvarliga försök genom enkäter för att få svar på varför, säger Sven Sundin. Men vi fick aldrig någon bild av anledningen.
Det har också visat sig att betydligt färre går lärlingsutbildningen nu, jämfört med försöksåren. Faktiskt bara hälften så många, så minskningen är dramatisk.
- En anledning kan vara att man genom nya gymnasiereformen GY11 inte får grundläggande behörighet att läsa vidare.
Dessutom upprättas numera kontrakt med företaget, tidigare har det räckt att skolan förvissat sig om att det finns plats för eleven.
- Det är många gånger de små företagen som är aktivast på att ta emot elever. Samtidigt är det de som kanske har svårast att på papper lova att de kan ta emot en elev under tre år. Det är mycket som hinner hända.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om