Lånade pappas bil - fast för olovlig körning

Han hade lånat pappas bil för att öka en sväng. Trots att han är alldeles för ung för att ha körkort.

Den unge mannen hade lånat pappas bil för en tur. Men polisen stoppade färden och konstaterade att han är för ung för att ha körkort.

Den unge mannen hade lånat pappas bil för en tur. Men polisen stoppade färden och konstaterade att han är för ung för att ha körkort.

Foto: Johan Nilsson/TT

Hultsfred2020-04-27 11:50

Färden gick från Hultsfred ner mot Målilla och strax utanför samhället stoppades den unge föraren. Han misstänks nu för grov olovlig körning.

– Föraren dömdes så sent som i november för att ha kört bil utan körkort, säger Anders Hultman vid polisen i Oskarshamn. Därför blir brottet grov olovlig körning den här gången.

Anders Hultman berättar vidare att ärendet är överlämnat till såväl socialen som till åklagaren.

– Så får vi se vad det blir av det, säger han.

På lördagskvällen fick polisen också påringningar om en man som betedde sig märkligt i Hultsfred. Det visade sig vara en man i 40-åldern från Västervik. Mannen togs omhand, och är nu misstänkt för narkotikabrott och brott mot knivlagen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!