Den gamla förläggningsbaracken till regementet blev precis det föreningshus kommunen önskade.
- Hela Hultsfreds kommun strävar efter att samla många föreningar under ett och samma tak, säger kultur- och fritidschefen Christina Brandt, som lovordar alla föreningarnas verksamheter.
Täcka kostnaderna
I dag hyr åtta föreningar och en vävstuga lokaler för sin verksamhet på Slätten, i det som numera heter Föreningshuset.
Men nu ska alla verksamheter "bära sina egna kostnader" heter det. De intäkter kommunen får av hyresgästerna täcker inte på långa vägar kostnaderna.
- Så just nu belastar det faktiskt socialens budget, säger Christina Brandt, som påpekar att kultur- och fritid inte har något med höjningarna att göra.
Orealistiskt
Istället är det ÖSK och kommunstyrelsens arbetsutskott som gemensamt fattat beslutet att höja hyran från och med årsskiftet.
Här snackar vi chockhöjning. Hyran har i något fall höjts så mycket som 1 400 procent när Hultsfredsbygdens Fotoamatörer ska betala drygt 28 000 kronor istället för runt 2 000.
- Kommunen driver iväg allihop, säger kassören Jan Karlsson. Det finns inget styrelsebeslut ännu, men som jag ser det är det omöjligt för oss att vara kvar.
Fotoklubben har intäkter på mellan 15 000 och 20 000 kronor. Ett bra år.
- Så vi får plocka ut vårat och leta ny lokal. Vi kan ju inte låna till hyran.
Hyreshöjning på 1 400 procent
Kommunen chockhöjer hyrorna i Föreningshuset.Två tuffa exempel är fotoklubben som fått hyran höjd med 1 400 procent och hembygdsföreningens stiger till 131 000 kronor. Från dagens 15 000.- Om vi kan höja korven och kaffet till 500 kronor styck, och vi hittar folk som vill betala så ska vi nog klara det, säger ordförande Thorbjörn Svahn ironiskt.
Föreningarna i föreningshuset Femman drabbas av hyreshöjningar. Med upp till 1400 procent. Snacka om chockhöjning.
Foto: Fotograf saknas!
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!