- Det är en väldig blandning av fotografier, litografier och tavlor skapade i både akryl och akvarell, säger Emma, som blir 25 lite längre fram i sommar. Jag vill så gärna visa hela min bredd.
Så medan andra konstnärer kanske väljer en linje och ett tema ville Emma visa lite av allting, som hon säger.
- Fast det är nog precis så mina vänner skulle beskriva mig. "Typiskt Emma" skulle de säga, tillägger hon och skrattar gott.
Emma började måla redan som liten. Bra uppbackad och påhejad av mamma Stina Lindgren-Jansson, också hon konstnär, och de målande mostrarna Berit och Susanne.
- Det var de jag gick på målarkurs ihop med och ställde ut tillsammans med när jag bara var sex år, säger Emma och syftar på sitt första alster på Kopparslagaren.
Bevara en känsla
Med åren väcktes också intresset för att fotografera. Emma fick låna en gammal kamera som var familjens och med den blev det många bilder, inte minst på hästar. För hästar, särskilt då islandshästar, har också alltid legat henne varmt om hjärtat.
- Jag minns att jag hade en längtan efter att få bevara en känsla. För det är ju precis det man gör med fotografier. Jag minns ju fortfarande mina ridläger som sexåring när jag tittar på bilderna.
Hobby som jobb
Emma Jansson från Storebro var bara sex år gammal när hon ställde ut sin första tavla på Galleri Kopparslagaren.Då handlade det om en samlingsutställning. Nu står hon på helt egna ben och betraktas som en ung, frisk, spännande fläkt som drar in på galleriet.
Emma Jansson från Storebro ställer ut på Galleri Kopparslagaren mellan den 12 och 26 februari.
Foto: Fotograf saknas!
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!