Med avsiktsförklaringen hoppas Martin Hytting att skolinspektionen ska se kraften och engagemanget som finns, för en etablering av Prolympia.
- Dessutom i lokaler som har förutsättningar över det vanliga och de är dessutom möjliga att utveckla ytterligare för vår verksamhet, säger Martin Hytting.
Precis som många spekulerat i, var det just Dackestops lokaler som blev ett alternativ till Centralskolan.
Men Martin Hytting erkänner ändå - lokalerna är inte optimala, skolbyggnaden är fortfarande deras förstahandsalternativ. Och han sticker heller inte under stol med att han hoppas att kommunen trots allt kommer till förhandlingsbordet när skolan väl blir tom.
- Men det här är ett sätt att vara på banan igen och Dackestop är ett kraftfullt alternativ till Centralskolan så jag ser därmed inga hinder att kunna gå i mål med en start i Virserum hösten 2010.
Dackestop alternativ till Centralskolan
Det kan bli friskola i Dackestops lokaler.En avsiktsförklaring har skrivits mellan Dackestop Ekonomiska förening och Prolympia.- Nu är vi på banan igen och väntar bara på skolinspektionens svar, säger en glad Martin Hytting, vd på Prolympia.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!