Samtalet till SOS Alarm inkom strax före halv tolv på söndagsförmiddagen. Vad som skett var då att en cyklist krockat med en bil i den så kallade Speedwayrondellen i Målilla, berättar Leif Vigren-Eriksson, räddningschef i beredskap.
– Cyklisten hade missat att bilen bromsade in och körde rakt in i bakänden på den.
Hur gick det för honom?– Han hade slagit i bakrutan, och vad jag förstår hade han väl en sårskada någonstans, så han skulle åka och sy. Men han behövde inte åka ambulans eller så, utan skulle ta sig till sjukhus för egen maskin.
Leif Vigren-Eriksson hade fått uppfattnignen att cyklisten deltog i ett cykelrace, och förutsätter därför att han bar hjälm. Bakrutan på bilen knäcktes nämligen, berättar han.
Det låter som det var tur att det gick så pass bra då.– Jo då, han har haft en jäkla tur.
Polisen var också på plats, men hade vid 12.30 ännu ingen rapport om händelsen. De kunde dock beskriva cyklistens skador som lindriga.
Texten kommer att uppdateras.