MÄneskin: Dumpades pÄ motorvÀgen under turnén

De blev stjÀrnor över en natt tack vare Eurovision Song Contest. Nu försvarar MÄneskin rockmusiken vÀrlden över.
–Alla artister ska kunna uttrycka sig konstnĂ€rligt, inte bara kommersiellt, sĂ€ger basisten Victoria De Angelis.

Frontmannen Damiano David under spelningen pÄ Lollapalooza.

Frontmannen Damiano David under spelningen pÄ Lollapalooza.

Foto: Magnus Andersson/TT

Musik2022-07-01 21:12

Trots att Eurovision Song Contest har en publik pÄ hundratals miljoner, Àr det relativt ovanligt att vinnarens segertÄg fortsÀtter nÀr konfettin har landat och kamerorna stÀngts av. Men för italienska MÄneskin blev förstaplatsen i Rotterdam 2021 bara början pÄ nÄgonting större.

Nu befinner sig gruppen i Sverige för festivalen Lollapalooza. Samtliga Ă€r klĂ€dda i skinnutstyrslar – de ser mĂ€rkbart tagna ut av den varma sommardagen. Tiden efter genombrottet har inneburit ett aldrig sinande flöde av konsertförfrĂ„gningar, samarbeten och lĂ„tskriveri.

"BOOM"

– Jag trodde att vi bara skulle fĂ„ nĂ„gra smĂ„ gig i ett fĂ„tal lĂ€nder, sĂ€ger frontmannen Damiano David, och Victoria De Angelis fyller i:

– Men sedan, BOOM!

Under de senaste Ären har de haft flera stora hitlÄtar, bland annat "Beggin", "I wanna be your slave" och "Mammamia" (kanske Àr det inte en slump att David jÀmför kvartettens genombrott med Abbas).

I vÄras kom lÄten "Supermodel", som blev till nÀr gruppen besökte den svenske lÄtskrivarstjÀrnan Max Martin i Los Angeles.

– Det var coolt, det gav oss verkligen ett annat perspektiv. Det Ă€r alltid intressant att jobba med andra eftersom man mixar sina kreativa visioner, sĂ€ger Victoria De Angelis.

"Inga droger"

MÄneskin var den första rockgruppen att vinna Eurovision sedan finska Lordi, 2006. Nu samsas de italienska rockstjÀrnorna pÄ topplistorna med artister som till största del hÄller pÄ med pop och hiphop. Victoria De Angelis framhÄller hur viktigt det Àr att det finns en variation av musikgenrer.

– Det gör musikindustrin mindre likriktad, att allting inte liknar varandra. Det Ă€r sĂ„ mycket press nu för tiden, Ă€ven pĂ„ oss, att allting mĂ„ste vara mainstream och radiovĂ€nligt. Men jag tror att det Ă€r viktigt för artister att ha mod att stĂ„ pĂ„ för vad de verkligen gillar – först dĂ„ kan saker förĂ€ndras, sĂ€ger hon.

TT: Lever ni upp till rockstjÀrnemyten under era turnéer? Sex, droger och rock 'n' roll?

– Inga droger! Men allting annat, sĂ€ger Victoria De Angelis.

MĂ„neskin uppmĂ€rksammades under Eurovision nĂ€r flera tittare pĂ„pekade att det sĂ„g ut som att frontmannen Damiano David drog en lina kokain – mitt i green room. Gruppen förnekade knarkanklagelserna och Damiano David tog ett drogtest för att bevisa sin oskuld. Nu ser han pĂ„ hĂ€ndelsen som en rolig grej.

– Jag tror att det var bra för oss, folk började snacka – det var gratis reklam. Vi fick ocksĂ„ chansen att visa för alla att vi var mycket smartare Ă€n de som anklagade oss, det Ă€r alltid kul, sĂ€ger han.

"Föraren blev arg"

TT: Vad Àr det sjukaste som har hÀnt er under en turné?

– För tio dagar sedan Ă„kte vi mellan Bryssel och Amsterdam, och föraren blev arg pĂ„ oss nĂ€r vi ville stanna och Ă€ta. SĂ„ han slĂ€ppte av oss pĂ„ en bensinmack och lĂ€mnade oss dĂ€r, precis vid motorvĂ€gen. Vi blev stĂ„ende i fyra timmar innan nĂ„gon hĂ€mtade oss! sĂ€ger Victoria De Angelis.

Förutom att turnera jobbar nu MÄneskin pÄ de sista detaljerna pÄ sitt kommande album.

– Det kommer att lĂ„ta som oss. Vi har experimenterat lite med annorlunda gitarrljud och pedaler, men huvudgrejen Ă€r vi.

Fakta: MÄneskin

MÄneskin bestÄr av Damiano David, Victoria De Angelis, Thomas Raggi och Ethan Torchio.

De fick sitt stora genombrott nÀr de vann Eurovision Song Contest 2021 i Rotterdam med lÄten "Zitti e buoni" för Italiens rÀkning. Sedan dess har de slÀppt albumet "Teatro d'ira: Vol. I", och lÄtar som "Mammamia", "I wanna be your slave" och "Supermodel".

De slÀppte nyligen singeln "If I can dream", som finns med i "Elvis"-filmen.

MÄneskin betyder mÄnsken pÄ danska, gruppen döpte sig till det eftersom Victoria De Angelis har rötter i det skandinaviska landet.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om