Med nyfunnen spelglädje och ivrigt grävande efter rötterna (som när de för några år sedan framträdde som The Dangermen med en uppsättning klassiska reggae- och ska-låtar). kom de långt, men det var på deras gamla hits som "It Must Be Love" och förstås en farligt svängig "Our House" som termometern verkligen slog i topp.
Bandet tog åt sig av scenen i den tidiga solnedgången, med sitt spexade och udda non sequitor-humor. Sångaren Graham "Suggs" McPherson passade till exempel på att i ett obevakat ögonblick lyfta på basistens hatt och torka av dennes flint med sin handduk, bara för att i nästa sekund bränna av nästa låt utan att röra en min. Tufft.
Ungdomliga i sinnet
- Stay forever young, don?t ever do what I have done, sjöng "Suggs" klagande, men min fråga till honom är snarare hur katten han och resten av bandet lyckas hålla sig så ungdomlig i sinnet.
Och jösses, det tål att sägas igen: "Our House" är fortfarande en lika perfekt mix av brittisk pop och jamaicansk ska som när låten kom 1982. Återförenade 70- och 80-talsband kan ofta kännas en aning krystade och mossiga, men med Madness intensitet och låtkatalog vore det tjänstefel av medlemmarna att INTE ge sig ut på vägarna igen!
Ska-fest med Galna Madness
Ständigt unga Madness gästade Pampasscenen på fredagen, i återförenad tappning. De brittiska ska-legendarerna var överraskande vitala och bjöd på ett långt set fullt av godbitar.
Madness imponerade på Pampasscenen.
Foto: Fotograf saknas!
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!