Kanske beror det på att White Lies spelade samtidigt på Pampas och säkert drog publik som gärna velat se detta Indie band från London. Det är första gången jag ser Hatcham Social live men jag hade absolut större förväntningar. De är helt klart kompromisslösa i sin musik men det betyder inte alltid att det blir bättre. Deras annars så melodiska och välarrangerade musik når inte riktigt fram genom den dåliga akustiken i Stora Dans utan blir mest ett mufflat gytter av toner. Att sen bandmedlemmarna sjunger falskt, i olika tonarter eller bara gör ett dåligt försök till stämsång gör inte saken bättre. Trots allt detta måste jag ge dem en eloge för att de så helhjärtat ger av sig själva till den lilla publiken som slutit upp.
Ett mufflat gytter av toner
Ungefär tio minuter försenade stiger det lätt hypade bandet Hatcham Social upp på scenen i Stora Dans. Tyvärr är det inte så många av årets festivalbesökare som har hittat hit.
Få hade slutit upp för att se Indie bandet Hatcham Social på Stora Dans. Tyvärr presterade de inte till den nivå man kan förvänta av ett så annars bra band. Allt kan inte skyllas på den dåliga akustiken i Stora Dans.
Foto:
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!