Det är klassikt rock’roll trion bjuder på. Inget onödigt snack. Bara ett "Good evening" någonstans i början. Sen tar de råa raka enkla riffen vid. Tiden har visserligen fått fylla på kraften. Men det går aldrig över gränsen, och bas, trummor gitarr räcker.
Men det blir aldrig riktigt den kick det skulle kunnat bli. Framför allt beror det på just den stora utescenen i den blå juninatten. Men även om Black Rebel Motorcycle Club gör ett bra gig får de ta en del av ansvaret också. De bättre. Det är bara att erkänna det.
Sommarnatten blir aldrig som en rockklubb
Dovt. Rökigt. Som vore det en klubb i någon källare i vilken skitig stad du vill.Men det är en utescen i den svenka sommarnatten.Synd för Black Rebel Motorcycle Club.Det haussade San Fransisco-bandets hårda tuffa rock’n roll hade kommit mer till sin rätt då.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!