I mina ögon förefaller det som om bolaget har för många anställda, och för många fordon, i förhållande till den verksamhet man bedriver i vår kommun. Man framhåller från kommunens sida att man bara tar ut taxor som går jämt upp med kostnadstäckning för personal och fordon.
I ett monopolföretag, som kommunen med sitt bolag Västerviks Miljö o Energi faktiskt är, innebär det för oss kunder att vi får betala kostnadstäckning även för den personal och de fordon som eventuellt är övertaliga - taxorna sägs ju vara satta för att täcka sina kostnader.
Färre antal anställda, färre fordon bör då i rimlighetens namn medföra lägre taxor för oss kommuninnevånare/kunder om begreppet kostnadstäckning är relevant.
Min uppfattning är att Miljö och Energi håller på att bli en "gökunge" för Västerviks kommuninnevånare.