Många fler i arbete

Antalet sysselsatta personer ökade i februari med 92 000 jämfört med 2007 och så många som 150 000 personer har lämnat utanförskapet sedan regeringsskiftet. Sverige har den snabbast sjunkande arbetslösheten inom hela OECD-området och med ett rekordhögt antal sysselsatta har vi den starkast växande arbetsmarknaden i Europa.

Från läsekretsen2008-03-27 07:52
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Arbetsmarknadspolitiken syftar till att få ner utanförskapet. Detta har resulterat i det låga antalet öppet arbetslösa, 156 000 i februari enligt arbetsförmedlingen, vilket innebär en minskning med 41 000 på ett år. Långtidsarbetslösheten har minskat med drygt 21 procent för gruppen 16-64 år och lika mycket för ungdomar 18-24 år.
Regeringen har genomfört en rad reformer som gör det lättare att anställa. Det har blivit mer av förmedling och coachning, färre arbetsmarknadsprogram och pekpinnar. Detta hindrar inte att vi på olika sätt, genom kvalificerad yrkesutbildning, lärlingsutbildning och en högre nivå på högskoleundervisningen bättre ska rusta människor för att kunna ta de jobb som efterfrågas. Det är viktiga delar av den långsiktiga politiken för bättre matchning på arbetsmarknaden.

Staffan Danielsson
riksdagsledamot (c)

Läs mer om