Jag hÄller helt med Mikael Sandström (Ompröva byggnadslovet av kvarteret Kiosken). I mitt tycke Àr det helt fel byggnad (lÀs framförallt höjd) pÄ den platsen. TillrÀckligt mÄnga misstag har vÀl redan gjorts i Vimmerby. Det behövs inte Ànnu ett.
I den mÄn trygghetsboendet ska bli lika högt öppnas nu möjligheten att sÀnka det och fördela det, med en lÀgre byggnad, pÄ hela tomten.
Min vision vore annars att bygga runt hela tomten med en tvÄvÄningsbyggnad i trÀ med verksamhetslokaler i bottenvÄningen och kanske en fin innergÄrd. PÄ det sÀttet skulle centrum vidgas och Àven denna "bakgata" fÄ en del av det liv och rörelse som sÄ mÄleriskt beskrivs i sÀljtexten av lÀgenheterna. Men dÄ krÀvs det förstÄs ett intresse för och möjlighet att bedriva verksamhet dÀr.
För övrigt vore det vĂ€l sunt att följa det gestaltningsprogram â om Vackra Vimmerby betraktas som ett sĂ„dant â som det investerats pengar i.
Ett riktigt bra exempel pÄ lyckad planering och genomförande Àr kvarteret mellan Sevedegatan, Norrtullsgatan, RönnbÀrsgatan och Drottninggatan.
Slutligen behövs kanske mer av genomtÀnkt helhetssyn och "linje" betrÀffande stadens utveckling och mindre av "konstiga" frimÀrkeslösningar.