Buller och osäljbara hus – då är det för sent att klaga

"När vindkraftverken väl är på plats och människor blir störda och mår dåligt av ljud och ljus och inte kan flytta för deras hus blivit osäljbara, ja då är det för sent att klaga", skriver insändarskribenten.

"När vindkraftverken väl är på plats och människor blir störda och mår dåligt av ljud och ljus och inte kan flytta för deras hus blivit osäljbara, ja då är det för sent att klaga", skriver insändarskribenten.

Foto: Jimmy Larsson

Insändare2025-04-28 18:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Det planeras nu att anläggas 30 stycken vindkraftverk med en höjd av 285 meter i Vimmerby och Västerviks kommuner. Man kan fråga sig hur det kan vara försvarbart att fortsätta utbyggnaden av olönsamma vindkraftparker som endast kan upprätthållas med hjälp av skattemedel.

Dessutom påverkar dessa människorna, djuren och naturen på ett negativt sätt. Vi utsätts för buller och skadligt infraljud. Naturen förstörs, fåglar och insekter dödas och många får se värdet på sina fastigheter sjunka. Människor får ingen ersättning om de mår dåligt och blir sjuka av ljudet. Inte heller får fastighetsägare någon ersättning för förlorat fastighetsvärde. Sålunda vindkraften är ej billig och ej miljövänlig. I dagens läge är elförbrukningen lägre än produktionen så det förekommer inget akut behov av mer el.

Svenska Vattenfall vill bygga för framtida behov som vi inte vet något om. Kan man förutsätta att alla kommer att äga en elbil i framtiden? Nya uppfinningar görs. I Tyskland experimenterar man med nya fossilfria bilbränslen och i Kina har man efter tio år nu lyckats med så kallad fusionsenergi som lär ge billig energi. I framtiden kanske både vindkraft och kärnkraft försvunnit.

Vore det inte bättre att idag använda befintliga vindkraftverk tillsammans med kärnkraft, gas och olja tills ny kärnkraft är på plats. Dyrt att bygga kärnkraft men då får man en planerbar energi som varar betydligt längre än vindkraftverk. Japan, Kina och Sydkorea har lyckats bygga kärnkraftverk på 4-5 år. Jag är mindre rädd för kärnkraftverk än för vindkraftverk eftersom man kan anta att säkerhetsåtgärder, kontroller och rutiner blivit mycket striktare efter Tjernobylkatastrofen. 

När vindkraftverken väl är på plats och människor blir störda och mår dåligt av ljud och ljus och inte kan flytta för deras hus blivit osäljbara, ja då är det för sent att klaga. Man kan bara hoppas på kloka och förstående politiker och myndigheter.

Frustrerad och orolig pensionär