Högsta lönekraven pÄ decennier för handeln

Fackförbundet Handels vill se de högsta löneökningarna pÄ decennier. Svensk Handel mÄlar dÀremot upp en dyster bild för branschen.
–Handeln pressas frĂ„n alla hĂ„ll, sĂ€ger arbetsgivarorganisationens vd Sofia Larsen.

HandelsanstÀlldas förbund ger sin syn pÄ avtalsrörelsen. Arkivbild.

HandelsanstÀlldas förbund ger sin syn pÄ avtalsrörelsen. Arkivbild.

Foto: Annika af Klercker/SvD/TT

Ekonomi2023-01-31 10:47

Kostnaderna i handeln har ökat och försÀljningen backat de senaste Ätta mÄnaderna, enligt Svensk Handel.

Inte ens julhandeln, som brukar betyda ett uppsving, levererade. FörsÀljningen sjönk istÀllet med 8 procent enligt siffror frÄn SCB som kom förra veckan.

– Det Ă€r ett oerhört tuff situation just nu. Handeln pressas av kostnadsökningar frĂ„n alla hĂ„ll, sĂ€ger arbetsgivarorganisationens vd Sofia Larsen.

Följer LO:s krav

Den svaga kronan Àr ytterligare ett sÀnke, eftersom handeln Àr beroende av import.

– Vi Ă€r en importbransch och allt vi importerar blir mycket dyrare nu, sĂ€ger hon.

Det Àr i det lÀget som facket HandelsanstÀlldas förbund lÀgger fram sina lönekrav för butiks-, lager- och e-handelsanstÀllda.

– Vi Ă€r i en situation dĂ€r mĂ„nga inte ens har rĂ„d att handla varorna de sjĂ€lva sĂ€ljer, sĂ€ger Linda Palmetzhofer, förbundsordförande för Handels.

Förbundet vill se löneökningar pĂ„ 1 265 kronor i mĂ„naden för heltidsanstĂ€llda och en extra satsning pĂ„ minimilöner pĂ„ 1 370 kronor i mĂ„naden.

Handels lönekrav Àr de högsta pÄ flera decennier och utgÄr, trots att Handels inte vill uppge nÄgot procenttal, frÄn LO-samordningen. I den krÀver förbunden ett lönelyft pÄ 4,4 procent.

Problem med hyvling

Handels vill ocksÄ stÀrka rÀtten till heltidsanstÀllning och sÀtta stopp för sÄ kallad hyvling, det vill sÀga att arbetsgivaren skÀr ner pÄ antalet timmar.

– TyvĂ€rr Ă€r det ett stort problem. Det Ă€r stora bolag, stora kedjor, som gör det hĂ€r. Det skapar en oro bland vĂ„ra medlemmar om att man ska stĂ„ nĂ€st pĂ„ tur. Blir man hyvlad Ă€r det genomgĂ„ende sĂ„ att man inte kan leva pĂ„ sin lön lĂ€ngre, sĂ€ger förbundets avtalssekreterare Martin Nyberg.

TT: Hur ser du pÄ att handeln har det tufft just nu?

– Det hĂ€r Ă€r ett vĂ€l avvĂ€gt krav som vi ser att arbetstagarna kan bĂ€ra.

Sofia Larsen vid Svensk Handel ser i stÀllet en risk att företag och jobb gÄr förlorade. Hon varnar dÀrför för "alltför höga" löneökningar utan att specificera vad det innebÀr.

– Vi har inte nĂ€mnt nĂ„gon siffra och kommer inte att göra det, utan det Ă€r den totala kostnaden för företagen och vĂ„r bransch som den hĂ€r avtalsrörelsen handlar om för oss, sĂ€ger hon.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!